Keby si v televízii nevšimol reklamu na kasting, dodnes by bol normálnym človekom. Tým aj chcel zostať, čo sa mu z časti aj darí napĺňať. Už jeho prvý film mu vyniesol množstvo ocenení i nomináciu na Oscara a zažiaril v ňom po boku známych hollywoodskych mien. Jeho honorár bol ale priam až zúfalo smiešny.
Nedocenili ho? Prakticky nebyť jeho hereckého talentu, ktorý, popravde, nikdy nijak špeciálne necibril, snímka Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama (Captain Phillips) by si možno ani toľko pozornosti kritikov nezískala. Bol to totiž aj Barkhad Abdi a ďalší rodní Somálčania, ktorí z tohto filmu spravili veľmi kladne hodnotený projekt. Aj preto je prekvapením, koľko málo si – aj vzhľadom na veľkosť jeho postavy vo filme – Abdi účinkovaním v ňom zarobil, píše web UNILAD.
Za málo peňazí veľa muziky
Aj sám povedal, že ak by dostal dolár za každý jeden raz, čo ho niekto na ulici spoznal ako autora hlášky „Teraz som kapitánom ja“ z oceňovaného filmu Captain Phillips, zarobil by viac, než za film vôbec dostal.
Barkhad Abdi je pôvodom zo Somálska a v spomínanom filme si v roku 2013 zahral po boku hviezd ako Tom Hanks, Catherine Keener, Michael Chernus, Corey Johnson a ďalších. Stvárnil dôležitú rolu piráta a jeho výkon si všimli nielen diváci, ale najmä kritici, ktoríchválou teda rozhodne nešetrili. Aj preto bol napríklad nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe a cenu v rovnakej kategórii dokonca aj získal na udeľovaní cien BAFTA.
No ak ste si mysleli, že mu toto vynieslo milióny dolárov, ste na omyle. Producenti filmu totiž jeho výkon „vypočítali“ len na sumu zhruba 65-tisíc dolárov, čo je na tak veľkú produkciu (snímka stála 55 miliónov dolárov) žalostne málo.
Na konkurze vďaka náhode
Ako Abdi prezradil v rozhovore pre magazín New Yorker v roku 2014, na konkurz sa dostal po tom, čo videl v televízii otvorenú výzvu priamo od filmových tvorcov. Tí hľadali do projektu mužov pôvodom zo Somálska. Režisérovo želanie ale nebolo, aby hrali, hercov totiž nehľadal. Chcel hodnoverných pirátov. Abdiho, samozrejme, potešilo, že dostal priestor ukázať sa na konkurze a všetky letenky, ako aj ubytovanie, mu hradilo produkčné štúdio, ktoré sa pod výrobou filmu podpísalo.
Barkhad sa aj napriek tomu, že išlo o jeho vôbec prvú (akúkoľvek) rolu, ukázal ako nesmierne talentovaný človek a mnohí mu veštili sľubnú budúcnosť. Nevedel, ako to v Hollywoode chodí, no čiastka, ktorú za film dostal ako herec vo vedľajšej úlohe, bola naozaj smiešna.
Z herca predajca mobilov
Keď sa nakrúcanie skončilo, potreboval stále nejaký príjem a vrátil sa teda domov, kde pracoval v obchode svojho brata a predával mobilné telefóny. Keď sa ale blížil dátum premiéry filmu Captain Phillips, dal v práci výpoveď, pretože musel chodiť po propagačných akciách. Aj tu sa spoliehal na to, že mu všetko viac-menej preplácala produkcia.
Ako priznal, byť slávnym nie je pre neho tým pravým orechovým. „Nikdy som si samého seba nepredstavoval ako slávnu osobnosť. Mám rád podstatu tvorby filmov a rozprávania príbehov,“ cituje Abdiho UNILAD.
Všetko okolo toho ale nemusí. Aj preto sa dnes vo filmoch objavuje len výnimočne. Venuje sa dabingu a z väčších filmových produkcií sme ho mohli vidieť napríklad vo vojnovej dráme Oko v oblakoch (Eye In the Sky), sci-fi Blade Runner 2049 a tento rok aj v otrasne hodnotenom filme Agent Game, kde si zahral po boku Mela Gibsona, Jasona Isaacsa či Katie Cassidy. Za účinkovanie v týchto filmoch si už ale vypýtal podstatne vyšší honorár.
Nahlásiť chybu v článku