Mať psa so sebou nesie aj mieru zodpovednosti za jeho správanie a činy. Nie je to iba štvornohý maznáčik, ktorý tu je iba pre naše potešenie, ale je to tvor, ktorého správnou výchovou z neho môžeme urobiť sociálneho a inteligentného psa.
Nová štúdia publikovaná v časopise Animal Cognition ukazuje, že „ľudský rodič“ psíka má vplyv na to, aký pes z neho vyrastie. Majiteľ, ktorý je veľmi vnímavý na správanie a potreby psa vie spôsobiť, že napokon vychová sociálne, inteligentné a bezpečné zviera.
Podobne ako deti
Ako píše portál Science Alert, u detí je známe, že rodičovská výchova ovplyvňuje to, ako sa deti počas vyvíjajú. Vedci teraz zisťujú, že tento vzťah je veľmi podobný aj medzi majiteľmi a domácimi miláčikmi.
Vo vykonanom experimente popisovanom v štúdii vedci požiadali 48 majiteľov, aby dokončili prieskum štýlu výchovy svojich psov ešte predtým, ako sa zúčastnili troch behaviorálnych testov v kontrolovaných laboratórnych podmienkach, ktoré posúdili naviazanosť a interakciu psov na svojich pánov.
„Zistili sme, že štýl výchovy domácich miláčikov predpovedá vzorce správania sa vnímania psov,“ uviedla autorka štúdie Monique Udellová z Oregonskej štátnej univerzity vo vyhlásení.
Ako uvádza, toto je dôležité zistenie, lebo naznačuje, že majitelia psov, ktorí si nájdu čas na pochopenie a uspokojovanie potrieb svojho psa, napokon vychovajú inteligentné a dobre správajúce sa zvieratá.
Vedci na základe počiatočných prieskumov rozdelili majiteľov psov do troch kategórií. V prvej mali majitelia vysoké očakávania a na zvieratá reagovali s vysokým záujmom, v druhej mali vysoké očakávania, avšak sa málo venovali záujmom psa a v tretej nemali vysoké očakávania, ale psím potrebám sa venovali.
Následné vykonané testy zahŕňali, ako psy reagovali na majiteľa pri blízkom kontakte, ako pes reagoval, keď si majiteľ vymenil pozíciu s cudzím človekom a tiež to, ako pes riešil rôzne problémy. To boli napríklad hádanky, za ktorých vyriešenie dostal odmenu.
Iba prvá kategória vyriešila hádanky
Celkovo mali psy, od ktorých mali majitelia vysoké nároky a tiež sa im aj venovali, najvyššiu mieru väzby, boli sociálne a citlivé. Navyše, tieto jediné psy dokázali úspešne riešiť hádanky.
Štúdia sa zhoduje s inými výskumami, ktoré ale sledovali rodičov a ich deti. Vedci tak naznačujú, že ten, kto dokáže vychovávať dobre psa, má veľký predpoklad, že dokáže dobre vychovať aj svoje dieťa a naopak.
Už teraz vedci uvažujú, že chcú v pokusoch pokračovať na väčších vzorkách a lepšie pochopiť kvalitatívne vzťahy medzi psami a ich majiteľmi.
Nahlásiť chybu v článku