Počuli ste už o hrubom domácom šťastí? Bhután vás presvedčí o tom, že táto krajina je jednou z najšťastnejších krajín sveta.

O tejto krajine ste už určite počuli veľa zvestí a zaujímavostí. V minulosti bol však Bhután dlhé roky zahalený rúškom tajomstva. Krajina ostávala voči celému svetu pomerne uzavretá, no to sa v posledných desaťročiach rapídne zmenilo. Dnes už vieme o tejto prekrásnej krajine, kde vraj žijú najšťastnejší ľudia na planéte, viac. Pozrite sa spolu s nami na fakty, ktoré ste o tejto krajine dodnes možno netušili.

Článok pokračuje pod videom ↓

flagmakers.co.uk

Názov Bhután pochádza pravdepodobne z najstaršieho indoárijského jazyka, Sanskritu. Vo voľnom preklade znamená „Koniec Tibetu“. Domáci však svoju krajinu nazývajú „Druk Yul“, čo v angličtine znamená „Land of thunder dragon“. Tento názov vyplýva z príbehu o stavbe kláštora Ralungu. Keď Tsangpa Gyaru začal tento kláštor stavať, rozhučala sa ohromná búrka. Hrom je v tunajšej kultúre považovaný za hlas draka, posvätného tvora, a tak to Tsangpa zobral ako dobré znamenie. Drak je aj súčasťou Bhutánskej vlajky. V rukách drží drahokamy, ktoré symbolizujú bohatstvo krajiny. Samotný drak je symbolom čistoty a lojality.

Bhután je považovaný za najšťastnejšiu krajinu sveta. Niečo o tom hovorí aj pojem od bhutánskeho kráľa, ktorý však inde vo svete zrejme nenachádza pochopenie. Jedná sa o tzv. „hrubé domáce šťastie“, ktoré v tejto krajine nahradilo pojem HDP – hrubý domáci produkt. Bhután na takúto politiku prešiel v roku 1972. V krajine nie je podstatná výška kapitálu či jej ekonomická sila. Dôležité je, či sú jej obyvatelia spokojní… Hrubé domáce šťastie sa v Bhutáne meria v závislosti od spokojnosti s vládou, spokojnosti so životným prostredím, kultúrnej spokojnosti a spokojnosti s tempom rozvoja krajiny.

V Bhutáne žije takmer 800 000 obyvateľov. Podobne, ako iné ázijské krajiny, aj tu tvorí veľkú časť obyvateľstva mladá populácia. Až 50 % ľudí žijúcich v Bhutáne má menej ako 17 rokov.

Bhutánsky kráľ nosí na hlave veľmi zaujímavú korunu. Jej súčasťou je mŕtvy havran, ktorý je aj národným vtákom Bhutánu. Havran symbolizuje Bhutánske božstvo a jeho lov bol v minulosti najväčším zločinom.

V tejto krajine nájdete v prírode častejšie rásť marihuanu ako obyčajnú trávu. To neznamená, že by Bhutánci túto rastliny užívali, práve naopak. Kŕmia ňou zvieratá, konkrétne ošípané. Marihuana im spôsobuje, že častejšie pociťujú hlad, teda častejšie jedia, a o to skôr ich Bhutánci môžu využiť.

V Bhutáne si potrpia na ochranu prírody. Dôkazom je napríklad žeriav čiernokrký, nazývaný aj Tibetský žeriav, ktorý sa nachádza na zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie ochrany prírody. Za úmyselné zabitie tohoto zvieraťa poputujete v Bhutáne do väzenia na celý život.

Najvyšším vrchom krajiny je Gangkhar Puensum, čo v preklade znamená „Biely vrchol troch horských bratov“. Tento vrch má 7570 metrov, je 40. najvyšším vrchom sveta. Zaujímavosťou je, že Gangkhar Puensum je najvyššou dodnes nezdolanou horou našej planéty. Skúšali to 4 expedície, no ani jednej sa najvyšší bod Bhutánu zdolať nepodarilo. Navyše v roku 1994 Bhutánsky kráľ zakázal expedície na vrcholy vyššie ako 6000 metrov, keďže je to proti kultúre a náboženským zvykom krajiny. Takéto vrchy sú totiž domovom ich božstiev…

Letisko Paro je jediným medzinárodným letiskom krajiny. Je obklopené hradbou Himalájií z každej jednej strany a stáva sa tak najnebezpečnejším letiskom sveta. V súčasnej dobe má certifikát na pristávanie v Paro len 8 pilotov z celého sveta.

Bhután je jediná krajina, ktorá si dovolila úplne zakázať tabak a jeho fajčenie. To znamená, že bolo zakázané pestovanie tabaku, výroba cigariet, predaj cigariet, či ich fajčenie na všetkých verejných priestranstvách. To sa však obyvateľom nepáčilo a tak vláda zákon o niečo zjemnila.

Bhutánske zvyky sú niekedy veľmi netradičné. Napríklad, pri stolovaní musíte jedlo od hostiteľa odmietnuť. Ten Vám ho však bude ponúkať ďalej a vy ho môžete prijať až po druhom odmietnutí.

V celej krajine nenájdete na žiadnej križovatke jediný semafor. V hlavnom meste, Timpu, síce bolo v minulosti niekoľko nainštalovaných, no miestni obyvatelia hlasovali za to, aby boli znovu odstránené. Podľa nich je to príliš neosobné, a tak sa na cestné križovatky vrátili dopravní policajti vo svojich bohato zdobených uniformách.

Kráľovstvo Bhután je jediným „úložiskom“ uhlíka. To znamená, že krajina pasívne prijíma viac oxidu uhličitého (z okolitých krajín – Nepál, Čína, India), ako sama do ovzdušia vypustí. Jedná sa tak o „najzelenšiu“ krajinu Zeme. Svedčí o tom aj časť ústavy, ktorá hovorí o tom, že nech sa deje čokoľvek, krajina musí ostať minimálne zo 60% prirodzene zalesnená. Na oslavu narodenia princa vysadili obyvatelia Bhutánu 108 000 nových stromov. V krajine je tiež zakázané používať pesticídy či iné chemické látky využívané v poľnohospodárstve. Bhután je tak jedinou krajinou so 100% organickým poľnohospodárstvom.

Bhutánci si na svoje domy kreslia mužské penisy, aby odháňali zlých duchov. Táto tradícia siaha až do 14. storočia a má odháňať všetkých zlých duchov a démonov ďaleko od ich domovov.

Možno už lepšie rozumiete pojmu Hrubé domáce šťastie a význame tejto filozofie. Bhután sa skutočne nehrnie ako ovca za tým, čo pokladajú ostatné krajiny sveta za dôležité (ekonomická sila), ale snaží sa o to, aby sa obyvatelia cítili vo svojej rodnej zemi čo najlepšie, zachovali svoje tradície a zvyky a spokojne si žili svoje životy v prostredí nádhernej prírody najvyšších vrchov našej planéty.

Uložiť článok

Najnovšie články