Po zmiznutí študentov sa konali v Mexiku viaceré veľké protesty (na fotografii je protest z roku 2015). Foto: Profimedia

V kauze zmiznutých študentov v Mexiku zadržali bývalého generálneho prokurátora.

Federálni prokurátori v Mexiku v piatok zatkli niekdajšieho generálneho prokurátora obvineného z trestných činov počas vyšetrovania zmiznutia 43 študentov v roku 2014. Jesús Murillo Karam, ktorý bol v úrade v rokoch 2012 až 2015 za vlády prezidenta Enriqueho Peňu Nieta, čelí obvineniam z mučenia, úradného pochybenia a núteného zmiznutia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Okrem toho prokurátori v súvislosti s prípadom oznámili zatykače na ďalších 20 vojakov, piatich miestnych predstaviteľov, 33 lokálnych a 11 štátnych policajtov a tiež 14 gangsterov. Tí sú obvinení z vraždy, mučenia, úradného pochybenia, zločineckého spolčovania a núteného zmiznutia.

Chceli ísť na demonštráciu

AFP pripomenula, že študenti učiteľstva sa pred svojím zmiznutím zmocnili v juhomexickom štáte Guerrero autobusov, aby mohli cestovať na demonštráciu v hlavnom meste Mexiko. Vyšetrovatelia tvrdia, že následne ich zadržala skorumpovaná polícia, ktorá ich odovzdala drogovému kartelu a ten si ich pomýlil s členmi konkurenčného gangu.

Po zmiznutí študentov sa konali v Mexiku viaceré veľké protesty (na fotografii je protest z roku 2015). Foto: Profimedia

O tom, čo sa s mladými ľuďmi stalo ďalej, sa vedú ostré spory: podľa oficiálnej správy predloženej v roku 2015 členovia kartelu študentov zabili a ich pozostatky spálili na skládke odpadu. Tieto závery však odmietli nezávislí experti, úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ako aj pozostalé rodiny.

Komisia pre pravdu, ktorá tragické udalosti vyšetruje, vo štvrtok označila prípad študentov za „štátny zločin“ za účasti agentov rôznych inštitúcií. Uviedla, že vojenský personál nesie prinajmenšom čiastočnú zodpovednosť, a to buď priamo alebo z nedbanlivosti.

Motív tohto otrasného činu zostáva aj po ôsmich rokoch neznámy. Telá študentov nikdy nenašli, hoci vyšetrovatelia objavili kúsky spálených kostí, ktoré priradili k trom študentom. Vyšetrovanie zahŕňalo prípady mučenia, neoprávneného zatknutia a nesprávneho zaobchádzania s dôkazmi, ktoré odvtedy umožnili väčšine priamo zapletených členov gangu byť na slobode. Incident sa odohral v blízkosti veľkej vojenskej základne a nezávislé vyšetrovanie zistilo, že príslušníci armády vedeli, čo sa deje.

Uložiť článok

Najnovšie články