Škótska polícia v nedeľu oznámila, že vyšetruje evidentnú „online vyhrážku“ voči autorke románov o čarodejníkovi Harrym Potterovi J.K. Rowlingovej za to, že v tvíte podporila Salmana Rushdieho, ktorého v piatok v USA pobodal útočník. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
„Dostali sme hlásenie o vyhrážke na internete a policajti vykonávajú vyšetrovanie,“ uviedla hovorkyňa škótskej polície.
Si na rade
Spisovateľka Rowlingová (57) v piatok na Twitteri napísala, že „práve teraz sa cíti veľmi zle“, lebo sa dozvedela o útoku na Rushdieho v americkom štáte New York.
Jeden užívateľ na to zareagoval tvítom: „Neboj sa, si na rade.“ Rowlingová zdieľala snímku obrazovky (screenshot) s touto reakciou a administrátorov Twitteru požiadala: „Môžete mi nejako pomôcť?“
.@TwitterSupport any chance of some support? pic.twitter.com/AoeCzmTKaU
— J.K. Rowling (@jk_rowling) August 13, 2022
Dodala: „Máte svoje pravidlá, pravda? Napríklad toto: ´Násilie: Nesmiete sa vyhrážať násilím jednotlivcovi ani skupine ľudí.´“ Tvít užívateľa bol už v nedeľu zrušený, uviedla AFP. Spisovateľka tiež na Twitteri napísala, že polícia je o prípade informovaná.
Podozrivý účet na Twitteri si užívateľ založil údajne v Pakistane a zverejnil na ňom aj príspevky vychvaľujúce útočníka na Rushdieho. Muž počas piatkovej Rushdieho prednášky vybehol na pódium a bodol spisovateľa do krku a do trupu.
Zadržaný z útoku na spisovateľa tvrdí, že je nevinný
Zadržaný Hadi Matar (24) bol v sobotu predvedený pred súd v štáte New York a obvinený z pokusu o vraždu druhého stupňa a z napadnutia druhého stupňa. Prokurátori na súde opísali, aký priebeh mal útok – páchateľ bodol Rushdieho približne desaťkrát a podľa nich išlo o plánovaný, premyslený útok. Obvinený tvrdí, že je nevinný.
Spisovateľov agent Andrew Wylie najprv oznámil, že Rushdie je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu a hrozí mu, že príde o oko, a má pretrhnuté nervy v ruke a poškodenú pečeň.
V sobotu však agent poskytol denníku The New York Times aktuálne informácie, podľa ktorých už Rushdie začal rozprávať, a naznačil, že jeho stav sa zlepšuje.
Rushdie sa stal na celom svete známym svojim štvrtým románom Satanské verše, vydanom v roku 1988. Román vyvolal najmä v moslimských krajinách vlnu protestov. Vtedajší iránsky duchovný vodca ajatolláh Chomejní vydal v roku 1989 náboženský dekrét – fatvu – kvôli znevažovaniu islamu, ktorého sa mal Rushdie v románe dopustiť. Podľa fatvy má každý moslim povinnosť Rushdieho zabiť.
Nahlásiť chybu v článku