Ak vyhľadávate dobrodružnú diaľkovú turistiku s nádhernými výhľadmi a prírodou, týchto 23 tipov na spoznávanie sveta vám určite uľahčí výber. Rebríček zahŕňa trasy v Japonsku, Argentíne, Anglicku, Španielsku, ale aj v susednom Rakúsku. Tak na čo čakať, skontrolujte si výbavu a hor sa na najkrajšie turistické chodníky našej planéty.
Cestovanie je všeobecne považované za jeden z najlepších spôsobov na oddych, zregenerovanie mysle a hlavne spoznanie niečoho nového. Podľa CNN Travel vám práve nasledujúcich 23 tipov na najlepšie turistické chodníky spojí dokonalé dobrodružstvo so zážitkami, na ktoré nikdy nezabudnete.
Pennine Way, Spojené kráľovstvo
Ak vám neprekáža premenlivé a divoké britské počasie, spolu 460-kilometrová Pennine Way bude pre vás tou správnou „prekonávačkou“. Trasa začína v okrese Derbyshire Peak, ktorý je vzdialený asi hodinu autom južne od Sheffieldu.
Pri rozhodnutí prejsť celú trasu na jeden raz sa odporúča rezervovať si na to najmenej 21 dní, počas ktorých zažijete východný región Manchestru a na škótsku hranicu sa dostanete cez staroveký Hadriánov val.
The Dingle Way, Írsko
Presunieme sa len mierne na severozápad, konkrétne do írskeho mesta Tralee. Tam začína táto okružná cesta, ktorej dĺžka je dokopy 179 kilometrov a prevedie vás úzkymi chodníčkami írskej prírody, ale aj širokými plážami na chladnom pobreží.
CNN pripomína, že cesta sa dá zvládnuť do 10 dní, pričom na trase je množstvo možností na ubytovanie aj stravovanie.
Percorsi Occitani, Maira, Taliansko
Má 177 kilometrov a podľa Inn Travel, ktorý pre CNN vyberal destinácie do tohto zoznamu, je to trasa, ktorá vám ukáže jedno z najodľahlejších a najmenej dotknutých miest severného Talianska.
Počas cesty narazíte na dedinky, kde domáci stále hovoria okcitánskym akcentom, ale aj na horské priechody, ktoré sú bez sprievodcu veľmi náročné na zvládnutie.
Lýkijská cesta, Turecko
Ak berieme do úvahy fakt, že časť Turecka oficiálne patrí do Európy, tak v rámci tohto regiónu nemôžeme nespomenúť špičkovú zážitkovú turistiku s kusom histórie, ktorú Turecko ponúka.
Konkrétne ide o bývalé kráľovstvo Lýcia. Trasa je podľa expertov veľmi dobre značená a prejsť sa teda dá aj bez prítomnosti sprievodcov. Celá má až 480 kilometrov, no väčšina turistov sa vyberie na prvú časť trasy, na ktorú stačí osem dní.
Čaká vás zdolávanie tureckej divokej prírody, objavovanie historických bájnych miest, ale aj opustených miest duchov.
Balkánske vrcholy, Albánsko – Kosovo – Čierna Hora
Horská cesta cez balkánske hory sa odporúča najmä tým, ktorí pochodili Alpy, respektíve ich nebaví typická horská turistika s veľkým davom ľudí naokolo. Highlightom túry je vrch Kucki Kom, ktorý sa s výškou 2 478 metrov radí k najkrajším končiarom Balkánu a často sa dokonca odporúča len túra na tento kopec.
Ak vo vás drieme dobrodružný duch, určite vás poteší, že kompletne celú trasu prejdete za 14 dní, pričom pôjdete cez tri štáty a najmä budete prechádzať niekdajšími horskými hranicami, cez ktoré by ste v čase Sovietskeho zväzu kvôli uzavretiu neprešli.
Lechweg, Nemecko – Rakúsko
Za jednou z najkrajších a najlepších turistických trás sa môžete vydať aj do susedného Rakúska, kde je oficiálny začiatok cesty okolo rieky Lech, čo je voľný preklad Lechweg. Táto trasa končí v Bavorsku pri meste Füssen.
Trasa vedie od prameňa rieky Lech až k vodopádu Lechfall. Prejdete priamo popri kráľovských hradoch bavorského kráľa Ľudovíta II., krištáľovo čistých jazier v národnom parku Tiroler Lech, ale aj cez chránenú oblasť so sviežimi lúkami a tyrkysovou vodou.
S dĺžkou približne 125 kilometrov je Lechweg dokonca prvý hraničný diaľkový turistický chodník certifikovaný podľa kvalitatívnych kritérií Európskej asociácie peších turistov. Oficiálny web odporúča na túto túru približne 9 dní.
Camino de Santiago de Compostela
Posledná trasa z európskeho regiónu je pre slovenského turistu, respektíve aj neturistu, pomerne známa. Santiaho de Compostela sa za posledné roky stala populárnym pútnickým miestom. Cesta má množstvo spôsobov a trás absolvovania, no všetky vedú do mesta Santiago, kde sa nachádza kostol sv. Jakuba, Kristovho učeníka, ktorý bol údajne v Santiagu pochovaný.
Najpopulárnejšia moderná trasa vedie cez severné Španielsko z francúzskych Pyrenejí. Zatiaľ čo niektorí sa rozhodnú zostať v kláštoroch po ceste, veľa operátorov ponúka pobyty v hoteloch a prepravu batožiny.
V našom nedávnom rozhovore sa o zážitkoch a skúsenostiach z cesty Camino del Norte rozrozprávala aj Viera, ktorá zvládla 1 000 kilometrov za 36 dní.
Ostatné turistické trasy, ktoré prekvitajú krásou aj kvalitou, no sú od Slovenska, respektíve Európy vzdialené o čosi ďalej:
Apaláčška cesta (USA)
Refugio Frey and Cerro Catedral (Argentína)
Cesta Západného pobrežia (Vancouver)
Royal Inca (Peru)
Dažďový prales Monteverde (Kostarika)
Tahoe Rim (USA)
Hora Toubkal (Maroko)
Lesy Bwindi (Uganda)
Hodvábna cesta (Arménsko)
Basho (Japonsko)
Trasa po Veľkom Čínskom múre (Čína)
Dračí chrbát (Hong Kong)
Tergo (Bhután)
Induská nížina (India)
Cesta dažďov (Laos)
Cape to Cape Track (Austrália)
Nahlásiť chybu v článku