Canadian Space Agency

Sme zvyknutí, že mnohé prevratné archeologické objavy a štúdie zverejňujú tímy vedcov, prípadne jednotlivci, ktorí sa problému venujú dlhé roky a majú na to aj patričné...

Sme zvyknutí, že mnohé prevratné archeologické objavy a štúdie zverejňujú tímy vedcov, prípadne jednotlivci, ktorí sa problému venujú dlhé roky a majú na to aj patričné vzdelanie. O to cennejšie je zistenie mladého Kanaďana, ktoré ohúrilo archeologických odborníkov po celom svete. Je totiž možné, že sa mladému amatérskemu archeológovi podarilo nájsť staroveké mesto Mayskej civilizácie, ktoré bolo dlhé stáročia pochované v mexickej džungli.

Článok pokračuje pod videom ↓

William Gadoury, 15-ročný študent z kanadského Quebecu sa Mayskou civilizáciou zaoberá už niekoľko rokov. Ako študoval osídlenia tejto civilizácie, nechápal, prečo Mayovia stavali svoje mestá na miestach, ktoré nevychádzajú z predpokladov bežného osídľovania krajiny. Mestá totiž nestavali pri riekach, a tiež sa nachádzali na okrajových častiach alebo dokonca v pohoriach.

mayas.net
mayas.net

William si uvedomil, že Mayovia boli skvelí astronómovia a ich náboženstvo vychádzalo z uctievania nebeských telies, a to najmä hviezd. Preto vytvoril hypotézu, že Mayovia svoje mestá stavali na základe konštelácie hviezd tak, aby boli „bližšie“ k svojim Bohom. William sa neskôr veľmi potešil, keď zistil, že najväčšie objavené Mayské mestá boli postavené práve tak, aby boli zladené s hviezdami na oblohe, čo podporilo jeho hypotézu.

ancient-code.com
ancient-code.com

William teda študoval konštelácie hviezd a polohy zistených Mayskych miest. Na základe údajov odhadol, že v džungli, na mexickom polostrove Yucatán, by sa malo nachádzať ďalšie starobylé Mayské mesto.

Ďalej študoval satelitné fotografie a obrázky z Google Earth, podľa ktorých určil približnú polohu starobylého mesta. Potom, keď získal podrobné mapy od NASA a tiež od japonskej vesmírnej agentúry odhalil, že na fotografiách je rozpoznateľný útvar pripomínajúci Mayskú pyramídu a tiež objekty, ktoré mohli byť súčasťou starobylého mesta.

Canadian Space Agency
Canadian Space Agency

Odborníci z kanadskej vesmírnej agentúry, ktorým William prezentoval svoje zistenia, sa zhodli, že chlapcove závery sú reálne a objekty, ktoré tam sú, môžu potvrdzovať, že sa v týchto miestach skutočne v minulosti rozkladalo starobylé mesto.

Canadian Space Agency
Canadian Space Agency

Keďže oblasť je veľmi neprístupná, momentálne sa hľadajú finančné prostriedky na to, aby sa mohol uskutočniť archeologický prieskum danej lokality. Podľa archeológov, ktorí sa zapojili do štúdie Williamovych zistení, keď sa bude realizovať prieskum, William bude určite súčasťou archeologickej expedície.

Je úžasné, že stačí zanietenie pre danú vec, a aj v podstate archeologicky „nevzdelané“ dieťa dokáže svojimi predpokladmi a zisteniami zatieniť aj univerzitných profesorov. Tešíme sa z toho, čo dokázal William, a to, že má iba 15 rokov, podčiarkuje výnimočnosť jeho zistení. Dúfame teda, že sa čím skôr získajú peniaze na archeologický prieskum lokality, a že Williamovi sa splní jeho sen a podarí sa mu naozaj objaviť stratené mesto Mayskej civilizácie.

Uložiť článok

Najnovšie články