Hrozba terorizmu a teroristických útokov žiaľ z roka na rok narastá. Vidíme to najmä na letiskách, kde sa kontroly stále viac a viac stupňujú v snahe zabrániť čo i len hypotetickému útoku na lietadlo. Preto si teraz nemôžeme do lietadla zobrať ani fľašu s vodou, a to už ani nevravíme o takých „nebezpečných predmetoch“ ako je súprava na manikúru. Niekedy však ani to nestačí a môže sa vám stať, že vás aj tak obvinia z terorizmu. A presne to sa stalo talianskemu matematikovi pri lete do Kanady minulý týždeň.
Let z Filadelfie do kanadskej provincie Ontário sa spočiatku javil ako úplne rutinný let. Aspoň tak ho vnímal profesor matematiky talianskeho pôvodu Guido Menzio. Guido sa pripravoval na svoju prednášku na univerzite, a tak celý čas počítal diferenciálne rovnice, o ktorých mal prednášať.
Vedľa Guida sedela pani, ktorá sa s ním pokúšala viesť rozhovor. Keď zistila, že jej spolusediaci je z Talianska, pýtala sa ho ďalej na miesto odkiaľ pochádza. Guido však nemal chuť veľmi konverzovať a najmä potreboval dopočítať svoje rovnice.
Tesne pred odletom Guidova spolucestujúca požiadala o niečo letušku a odišla z lietadla. Guido na to reagoval: „Myslel som si, že pani je nevoľno a sťažuje sa na chorobu. Namiesto toho však vyšla z lietadla von a označila ma za teroristu“.
Guida následne vyviedla von ochranka a bezpečnostní agenti ho začali vypočúvať. Ako prvé sa dožadovali sa jeho zápiskov, ktoré písal v lietadle. Podľa spolucestujúcej totižto Guido vyzeral podozrivo a písal veľmi divné veci, ktorým vôbec nerozumela a domnievala sa, že sú to tajné teroristické šifry.
Guido sa len zasmial a ukázal agentom svoje výpočty diferenciálnych rovníc a celé nedorozumenie im vysvetlil. Neskôr mu bolo dovolené sa vrátiť naspäť na palubu a lietadlo odletelo s vyše dvojhodinovým meškaním.
Guido celý incident vníma s úsmevom a pobavením a pripúšťa, že mohol pôsobiť podozrivo. Podľa jeho slov sa správal nevrlo, lebo bol zahĺbený do výpočtov, ktoré chcel dokončiť. V kombinácii s jeho tmavším výzorom, fúzami, bradou a písaním, podľa spolucestujúcej, „tajných šifier“ pripúšťa, že mohol budiť podozrenie.
Žena, ktorá Guida označila za teroristu, sa do lietadla už radšej nevrátila. Nevie sa teda, či sa nevrátila zo strachu pred Guidom alebo pravdepodobnejšie kvôli zahanbeniu, ktoré si tak spôsobila.
Aj keď celá udalosť vyznieva vtipne, nedá sa v nej nevšimnúť si latentný rasizmus. Žena, ako zbadala Guidov prejav spolu s neznámymi poznámkami, okamžite ho označila za teroristu. Na jednej strane je správne, keď má niekto podozrenie z terorizmu, nech to radšej ohlási. Na druhej strane je niekedy prehnaná iniciatíva skôr na škodu ako na osoh. A najmä prípadoch, keď ohlasovateľ nepozná matematiku.
Nahlásiť chybu v článku