Zdá sa, že veľmi rozšírený vírus – herpes, nazývaný tiež opar, ktorý sa prejavuje vyrážkou na pere, má svoj pôvod v čase, keď sa ľudia začali bozkávať. Vedci to tvrdia na základe sekvenovania genómu starých reťazcov herpetických vírusov.
Herpes simplex alebo HSV-1 je opar na pere, ktorý má na svete približne 3,7 miliardy ľudí, uvádza portál IFL Science. Nová štúdia publikovaná v časopise Science Advances uvádza, že tento vírus sa stal dominantným počas doby bronzovej asi pred 5-tisíc rokmi. Autori veria, že rozvoj migrácie a nárast populácie spolu s príchodom vášnivého bozkávania odštartovali dominantné línie vírusu, ktoré pretrvali až do dnešnej doby.
Vírusové dedičstvo našich predkov
Spoluautorka štúdie Charlotte Houldcroftová z Cambridgeského oddelenia genetiky tvrdí v tlačovej správe, že svet sleduje, ako vírus spôsobujúci ochorenie Covid-19 mutuje rýchlym tempom a mení sa v priebehu týždňov a mesiacov.
„Vírus ako herpes sa vyvíja v oveľa väčšom časovom rámci. Herpes sa ukrýva vo svojom hostiteľovi po celý život a prenáša sa orálnym kontaktom, takže mutácie sa vyskytujú iba veľmi málo v priebehu storočí či tisícročí,“ uvádza.
Aby vedci mohli odsledovať genetickú líniu oparu, extrahovali časti DNA vírusu z koreňov zubov z kostrových nálezov dávnych predkov. Porovnaním DNA starých vírusov herpesu s modernými kmeňmi sa snažil tím stanoviť časovú mapu vývoja vírusu.
So šírením bozkov sa šíril opar
„Každý druh primátov má formu herpesu, takže predpokladáme, že je s nami od dôb, čo náš vlastný druh opustil Afriku,“ uviedla ďalšia autorka Christiana Scheib z Cambridgeskej univerzity a dodáva: „Avšak asi pred 5-tisíc rokmi sa stalo niečo, čo umožnilo jednému kmeňu herpesu predbehnúť všetky ostatné. Nárast prenosu mohol súvisieť práve s bozkávaním.“
Bozkávanie sa prvýkrát objavilo v záznamoch z doby bronzovej a je predpoklad, že bozky ako prejav náklonnosti sa mohol šíriť smerom na západ z južnej Ázie do Európy a Eurázie.
Vedci chcú vo výskume pokračovať a skúmať pôvod herpesu do hlbšej histórie ľudstva a zamerať sa na neandertálskych predkov.
Nahlásiť chybu v článku