Na nedatovanej archívnej snímke tmavé obrysy údajne lochnesskej príšery v Škótsku. Foto: archív TASR/AP / Ilustrácia Plesiosaura. Creator:Dmitry Bogdanov [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

O Lochnesske sa doteraz písalo hlavne ako o nepodloženom výmysle.

Existencia, respektíve neexistencia Lochnesskej príšery zaujíma ľudí už celé desaťročia, pričom neoverené historky výrazne predbiehajú nedostatočné vedecké výskumy a fakty. Teraz však vedci prišli s novinkami, ktoré dosť pohli s neotrasiteľnou mýtickosťou tvora zo škótskeho jazera.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dlhý krk, obrovský vzrast a zvuky, ktoré dotvárajú záhadnosť aj mystický status údajne žijúceho tvora. Lochnesská príšera je predmetom stoviek výskumov a konšpirácií od roku 1933, kedy mala byť v jazere Loch Ness premiérovo spozorovaná.

Na nedatovanej archívnej snímke tmavé obrysy údajne lochnesskej príšery v Škótsku. Foto: archív TASR/AP

O rok neskôr nasledovalo jej ďalšie vynorenie, no odvtedy ju nikto nevidel.  Už takmer 90 rokov je teda bájny tvor pripomínajúci dinosaura len v historkách. Určite však žijú aj ľudia, ktorí v jej existenciu veria, respektíve o nej prinajhoršom pochybujú. Pre tých teraz nastalo obdobie radosti. Vedci z Maroka aj Anglicka totiž prišli so zaujímavými zisteniami.

Pozostatky v sladkej vode

Aj keď samotná vedecká obec označuje Lochnessku ako moderný mýtus a pozorovania uvádza ako zmes kanadských žartov a zbožných želaní, najnovšie nájdené fosílie ukazujú nové skutočnosti.

Naznačujú, že niektoré druhy plesiosaurov, tradične považovaných za morské tvory, mohli žiť aj v sladkých vodách. Niektorí odborníci sa pritom domnievajú, že bájna Lochnesská príšera je práve plesiosaurus, teda plaz s malou hlavou a dlhým krkom, ktorý vyhynul asi pred 65,5 miliónmi rokov, upresňuje CNN Prima.

Ilustrácia Plesiosaura. Creator:Dmitry Bogdanov [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Jedným z dôvodov, prečo bola táto domnienka skôr zavrhovaná, je skutočnosť, že tieto plazy potrebujú slanú vodu, takže by v sladkovodnej vodnej ploche alebo jazere žiť nemohli.

Lenže pred časom boli fosílie malých plesiosaurov nájdené aj v riečnom systéme starom 100 miliónov rokov v marockej Sahare. Objav naznačuje, že niektorí plesiosauri mohli žiť v sladkej vode, dokonca aj vo vnútrozemí.

Existencia sa z „nemožnej“ zmenila na „pravdepodobnú“

Skameneliny našli vedci z University of Bath a University of Portsmouth vo Veľkej Británii a Université Hassan II v Maroku. Vypátrali aj zuby, ktoré napovedali, čím sa plesiosauri živili. „V skutočnosti nevieme, prečo sa plesiosauri nachádzali v sladkých vodách,“ cituje tím vedcov web BBC.

V tlačovej správe univerzity v Bathe sa uvádza, že nový objav ukazuje možnosť prežitia Lochnesskej príšery v škótskom jazere a jej možná existencia je teraz „pravdepodobná“. Stále však nie je veľké množstvo dôkazov o tom, aby sa výskyt bájneho zvieraťa mohol potvrdiť.

Uložiť článok

Najnovšie články