Znamenie Váhy sa zmenilo z mladej ženy na starú dámu so šedinami. Zdroj: Vestník klubu Za starú Prahu

Rekonštrukciu kalendária na orloji mnohí kritizujú.

Medzi najväčšie atrakcie hlavného mesta Českej republiky jednoznačne patrí orloj. Prvé zmienky o jeho existencii pochádzajú už z roku 1410 a za ten čas musel prechádzať viacerými rekonštrukciami. Tá posledná je momentálne predmetom mnohých debát, keďže nedopadla tak, ako mnohí dúfali. Viacerým je výsledná podoba postáv na kalendáriu na smiech. 

Článok pokračuje pod videom ↓

České ministerstvo kultúry rieši sťažnosť na kópiu pôvodného kalendária na Staromestskom orloji. Autorom malieb pred rekonštrukciou je Josef Mánes. Problémom je, že podľa sťažovateľa Milana Patku z Klubu za starú Prahu, reštaurátor výrazne zmenil podoby postáv. Malo ísť pritom o kópiu pôvodnej verzie.

Rekonštrukcia prebehla už v roku 2018, avšak až teraz sa rieši podoba, ako informuje portál Seznam zprávy.

Na dolnom ciferníku pražského orloja je na prvý pohľad krásna a žiariaca nová podoba kalendária. Ale pri bližšom pohľade je v súčasnom prevedení na mnohých miestach zbytočne a nepochopiteľne poškodená kvôli výraznému pozmeneniu Mánesovho autorského zobrazenia,“ uvádza vestník klubu.

Pôvodná práca Josefa Mánesa je umiestnená v úschovni múzea mesta Praha. Na orloji však už môžu vidieť novú kópiu od akademického maliara Stanislava Jirčíka.

Pôvodný Mánesov Vodnár so ženskými črtami sa zmenil na mužskú postavu. Zdroj: Vestník klubu Za starú Prahu

Podivné zmeny

Namiesto panenskej postavy symbolizujúcej Váhy je teraz staršia žena so šedinami. Postava Vodnára so ženskými rysmi je teraz čisto mužská postava s inými účesom. Aj ďalšie postavy majú výrazné zmeny a prezrieť si ich aj s popismi môžete v galérii.

Sú to jeho kamaráti a známi?

Portál iDnes spomína, že ľudia na internete diskutujú o tom, či na kalendáriu nie sú postavy zo súčasnosti a či nie sú inšpirované Jirčíkovými známymi.

Režisér Jan Hřebejk upozornil, že žena zahalená v červenej šatke sa podobá na spisovateľku Kateřinu Tučkovú. K tomu sa vyjadrila aj samotná spisovateľka, ktorá to pokladá za vtip. Tiež ale upozorňuje, že ani do roku 2018 na orloji nebola pôvodná maľba z roku 1866, ale kópia originálu z roku 1882 a po jej zničení na konci vojny iná kópia z roku 1946.

Je tiež známe, že pôvodný autor Josef Mánes sa pri vzniku alegórie jednotlivých kalendárnych mesiacov inšpiroval podobou svojich priateľov.

Orloj tak rozbúril vlnu záujmu a kontroverznú úpravu si všimli aj v zahraničí. Venoval sa mu napríklad portál The Guardian.

Vzhľad bol konzultovaný s pamiatkarmi

„Oprava orloja bola súčasťou rekonštrukcie celej veže Staromestskej radnice. Práce boli vykonané podľa projektovej dokumentácie, ktorá prešla celým konaním v súlade s pamiatkarmi. Finálny vzhľad sme okrem pamiatkarov konzultovali aj s ďalšími odborníkmi a odbornou verejnosťou,“ ozrejmil pre ČT24 hovorca magistrátu Vít Hofman, pričom uviedol, že v najbližších rokoch či desiatkach rokov nepočítajú s úpravou či modernizáciou orloja.

Uložiť článok

Najnovšie články