Medzinárodnému tímu vedcov sa v posledných dňoch podarilo zaznamenať mimoriadny úspech. V kalnom a bahnitom ústí Amazonky objavili koralový útes obrovských rozmerov. Tento úžasný objav len potvrdzuje, že Zem ešte zďaleka nie je tak dobre zmapovaná, ako sa domnievame. Koralový útes sa tiahne od južného cípu štátu Francúzska Guyana až po Brazíliu, konkrétne k oblasti Maranhão.
Tento mimoriadny úspech prichádza v čase, keď ekológovia bijú na poplach, lebo sa ukázalo, že až 93 % koralov vo Veľkom bariérovom útese začali blednúť. Keď koral stratí svoju prirodzenú farbu a začne belieť, znamená to, že je v strese, okolie je pre neho nepriaznivé a začína odumierať. Takže objavenie ďalšieho koralového útesu je momentálne veľmi vítanou správou.
Možno sa teraz sami seba pýtate, ako je to možné, že taký obrovský korálový útes doteraz nikto neobjavil. Dôvod je, že ústie Amazonky je tak neuveriteľne členité, rozmanité a najmä premenlivé, že podrobné zmapovanie je prakticky nemožné. Len pre porovnanie: až jedna pätina všetkej vody, čo pretečie na Zemi, prejde práve cez ústie Amazonky.
Tým, ako rieka prechádza cez mnohé oblasti, sa voda obohacuje o mnohé živiny a minerály, čo vytvára pre koraly ideálne podmienky. Ďalším signálom pre vedecký tím, že by sa tu mohli nachádzať koraly, bol dokument z roku 1977. Podľa neho v tejto oblasti žili ryby a iné vodné živočíchy, ktoré by nasvedčovali tomu, že tam mohli byť koraly. Avšak aj keď dúfali, že by ich mohli objaviť, boli skeptickí, najmä keď si uvedomili, ako veľmi človek za tých 40 rokov poznamenal aj túto oblasť Zeme.
Po preskúmaní ústia pomocou prieskumných oceanografických lodí sa ale ukázalo, že koraly tam stále sú, a navyše sú aj v dobrej kondícii.
Podľa vedcov je pozoruhodné, že koraly vôbec dokážu prežiť v takýchto bahnitých vodách. Tie totiž pre svoj život potrebujú Slnko, ktoré sa však cez bahno k týmto koralom nedostáva. Vedci to odôvodňujú tým, že voda nie je po celý rok bahnitá a fotosyntéza tak môže prebiehať, a tiež že druhy a štruktúra týchto koralov sa v porovnaní so severnou a južnou časťou značne líšia.
Tento skvelý objav fascinoval aj odbornú vedeckú obec. Podľa nich tradičné chápanie koralových útesov je týmto narušené. To, že koraly dokážu žiť aj v iných ako v plytkých a tropických vodách ukazuje, že o koraloch ešte zďaleka nevieme úplne všetko.
Nahlásiť chybu v článku