Charles Manson bol človek, ktorého šialený kult nasledovalo viacero ľudí. Oddaní fanatici boli pre svojho spasiteľa ochotní aj zabíjať, čo bol tiež prípad Patricie Krenwinkelovej. Tá si mala odsedieť doživotie, no po viac ako 50 rokoch je opäť na stole jej podmienečné prepustenie.
Porota v Kalifornii odporučila prepustenie Patricie Krenwinkelovej, nasledovníčky Charlesa Mansona. K tomuto návrhu došli prvýkrát za viac ako päť desaťročí. Krenwinkelová a ďalší nasledovníci vodcu kultu terorizovali štát a práve ona napísala pomocou krvi obetí na stenu nápis „Helter Skelter“.
V roku 1969 vraždili vo veľkom
Možnosť prespustenia z väzenia v prípade 74-ročnej Krenwinkelovej nie je na stole prvýkrát. V minulosti jej totiž až 14-krát zamietli podmienečné prepustenie za vraždu tehotnej herečky Sharon Tateovej a štyroch ďalších ľudí, dodáva The Guardian. Ďalšiu noc po ohavnom zločine v Hollywoode pomohla Patricia zabiť obchodníka s potravinami Lena LaBianca a jeho manželku Rosemary, čo bol podľa prokuratúry pokus Mansona začať rasovú vojnu.
Štvrtkové odporúčanie o podmienečnom prepustení posúdi právna divízia štátnej rady pre podmienečné prepustenie a potom sa pravdepodobne pred koncom roka dostane návrh ku guvernérovi Gavinovi Newsomovi. Ten už predtým odmietol odporúčania na podmienečné prepustenie pre ďalších stúpencov Mansona, ktorý zomrel vo väzení v roku 2017.
Nové zákony od posledného zamietnutia podmienečného prepustenia Krenwinkelovej v roku 2017 vyžadujú, aby komisia pre podmienečné prepustenie zvážila, že vraždy spáchala v mladom veku a teraz je staršou väzenkyňou.
Hovorí o syndróme týraných žien
Patricia nateraz ostáva uväznená v Kalifornskom inštitúte pre ženy východne od Los Angeles. Komisári pred piatimi rokmi odmietli jej podmienečné prepustenie napriek vtedajším argumentom, že počas akcií a krvavých vrážd bola postihnutá syndrómom týraných žien.
Patricia Krenwinkel bola v 60. rokoch minulého storočia členkou Mansonovej skupiny fanatikov, ktorých viedol zvrátený Charles Manson. V tej dobe len devätnásťročná žena pracovala ako sekretárka a bývala so svojou staršou sestrou, keď na jednom z večierkov stretla o štrnásť rokov staršieho Mansona a jej život sa zmenil na nepoznanie.
Bola jeho sexuálnou a drogovou otrokyňou
Ako priznala v roku 2017 pri dodatočnom výsluchu, po pridaní sa k Mansonovi nechala všetko za sebou a nasledovala kult, z ktorého si sľubovala aj milostný život so samotným lídrom anarchistickej skupiny. Povedala však, že Manson ju naopak fyzicky a emocionálne týral a ponúkal ju iným mužom na sex.
Povedala, že dvakrát utiekla, len aby ju priviedli späť, a že zriedka zostala sama a zvyčajne bola pod vplyvom drog. Na svojom poslednom pojednávaní o podmienečnom prepustení Krenwinkelová povedala, ako 9. augusta 1969 opakovane bodla 26-ročnú Abigail Folgerovú, dedičku bohatstva v kávovom biznise, v dome Tateovej a Polanskeho.
Nasledujúcu noc povedala, že Manson a jeho pravá ruka, Charles „Tex“ Watson, jej povedali, aby „urobila niečo čarodejnícke“, a tak bodla LaBiancu vidličkou do brucha, potom vzala handru a napísala „Helter Skelter, „Vzostup“ a „Smrť prasatám“ na stenách s jeho krvou.
Prvotný trest mal skončiť smrťou
Ona a ďalší účastníci boli pôvodne odsúdení na smrť. Boli však odsúdení na doživotie s možnosťou podmienečného prepustenia po tom, čo bol trest smrti v Kalifornii v roku 1972 nakrátko vyhlásený za protiústavný.
Krenwinkelová sa stala najdlhšie slúžiacou väzenkou v štáte, keď v roku 2009 zomrela na rakovinu vo väzení jej bývalá „kolegyňa“, Mansonova nasledovníčka, Susan Atkinsová. Krenwinkelovej právnik, Keith Wattley, sa k odporúčaniu komisie na podmienečné prepustenie dovedna nevyjadril.
Nahlásiť chybu v článku