Nová štúdia zameraná na fajčenie marihuany prichádza so zistením, ktoré jej užívateľov nepoteší. Zistilo sa totiž, že užívatelia, ktorí si ju dopravujú viac ako raz do mesiaca, majú zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb. Na druhej strane však táto štúdia tiež identifikovala mechanizmus a molekulu, vďaka čomu sa dá proti tomu bojovať.
Marihuana a infarkt
Ako uvádza portál Science Alert, súvislosť medzi marihuanou a zlým zdravím srdca už bola identifikovaná aj v minulosti, avšak najnovší výskum publikovaný v časopise Cell vrhá viac svetla na mechanizmy, ktoré za tým celým stoja.
„Marihuana má výrazne nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém,“ hovorí biológ Mark Chandy zo Stanfordskej univerzity. Obáva sa, že z dôvodu postupnej legalizácie najmä v Spojených štátoch, budú v najbližších rokoch pribúdať nárasty počtu infarktov a mozgových príhod.
„Naše štúdie na ľudských bunkách a na myšiach jasne ukazujú, ako vystavenie sa THC spúšťa škodlivú molekulárnu kaskádu v krvných cievach. Nie je to neškodná droga,“ poznamenáva.
Prvý infarkt pred päťdesiatkou
Svoje zistenia potvrdili aj výskumom v rámci projektu UK Biobank, ktorý zahŕňa 500-tisíc účastníkov. Z nich si vybrali 11-tisíc, ktorí fajčili marihuanu viac ako raz do mesiaca. Títo jedinci mali výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú infarkt.
Vedci zistili, že užívatelia marihuany mali väčšiu pravdepodobnosť dosiahnuť svoj prvý infarkt pred vekom 50 rokov v porovnaní s neužívateľmi. Tieto predčasné infarkty potom len ďalej podporujú zhoršovanie zdravia srdca a jeho systémov v ďalšom veku.
Ďalšími výskumami sa zistilo, že keď užívateľ vyfajčil marihuanovú cigaretu, do troch hodín mu výrazne vzrástol počet zápalových molekúl v krvi. Práve tento zápal pritom môže viesť až k infarktu.
Následné testy ukázali, že THC podporuje zápal v endotelových bunkách, pričom v laboratórnych podmienkach sa pri injektovaní THC myšiam začali vytvárať aterosklerózne plaky.
Genisteín ako záchrana?
Keďže THC vytvára svoje účinky pôsobením na receptor CB1 v mozgu, vedci sa zamerali práve naň. Hľadali jeho antagonistu, teda molekulu, ktorá by obmedzila väzbu medzi CB1 a THC, ak by sa receptor stal veľmi aktívnym. Zistili, že molekula genisteínu, látky, ktorá sa bežne vyskytuje napríklad v sóji, dokázala úspešne blokovať veľkú aktivitu CB1.
„Nezaznamenali sme pritom žiadne blokovanie normálnych účinkov THC, ako je pôsobenie proti bolesti, stimulácia chuti do jedla a podobne,“ povedal Chandy s tým, že by takto THC mohlo byť bezpečnejšie pre pacientov, ktorí ho užívajú v rámci terapií. Ďalšou úlohou vedcov je teraz dokázať, že genisteín naozaj funguje a znižuje riziko infarktu a srdcových chorôb u fajčiarov marihuany.
Nahlásiť chybu v článku