Už celé stáročia sa najprv alchymisti a teraz vedci snažia prísť na to, ako dokázať človeka omladiť a tým vlastne pokoriť zákony prírody. Prvou drobnou lastovičkou môže byť výskum vedcov z Cambridgeskej univerzity, ktorým sa podarilo omladiť kožné bunky ženy v strednom veku na vek mladej ženy.
Aj keď samotný výskum ešte zďaleka nie je ukončený, je možné, že táto technika by mohla hrať veľkú, ak nie hlavnú úlohu v omladzujúcej medicíne, ktorá by dokázala opraviť niektoré škodlivé následky starnutia, uvádza portál Science Alert.
Mladšie bunky
Výskum vedcov z Babrahamského inštitútu, čo je výskumná a partnerská organizácia Cambridgeskej univerzity, spočíva v preprogramovaní kožných buniek tak, aby boli biologicky mladšie, pričom si však zachovávajú svoje pôvodné funkcie, uvádza sa v štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise eLife.
Ich práca nadväzuje na nositeľa Nobelovej ceny Šin’ju Jamanaka, ktorý vo svojej práci dokázal premeniť normálne bunky so špecifickou funkciou na bunky kmeňové. To však znamenalo, že pôvodná bunka stratí svoju pôvodnú špecifikáciu.
Pomocou metódy IPS sa vedcom poradilo preprogramovať kožné bunky, no proces zastavili tesne pred dosiahnutím stavu kmeňových buniek, čo im umožnilo zachovať ich pôvodnú identitu a funkciu.
Z päťdesiatničky sa stala dvadsiatnička. Iba v skúmavke
Kožné bunky tak boli vrátené späť v čase o tri desaťročia. Vedci totiž používali bunky od 53-ročnej ženy a po 13 dňoch pôsobenia metódy IPS, sa javili bunky výrazne mladšie. „Bunky vyzerali, akoby boli odobrané 23-ročnému človeku,“ uviedol hlavný autor štúdie Diljeet Gill.
Gill tvrdí, že pozorovali reverzné ukazovatele starnutia v génoch. To je veľmi sľubné v boji s chorobami súvisiacimi s vekom. Existuje totiž obrovské množstvo chorôb súvisiacich s vekom, u ktorých je tak potenciál v tejto metóde. Ide napríklad o Alzheimerovu chorobu, ale tiež celý rad srdcových chorôb a mnohé ďalšie.
Jedným z ďalších krokov bude tiež vyskúšať a aplikovať techniky na iné typy buniek a uistiť sa, že procesy sú bezpečné, predtým ako sa pristúpi ku klinickým skúškam. Metóda IPS totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Výskum je však stále iba v počiatočnom štádiu a je jasné, že vedci majú pred sebou ešte veľa práce, kým prinesú ľudstvu skutočný „elixír mladosti“.
Nahlásiť chybu v článku