Nič nenaštartuje ráno organizmus lepšie, než šálka dobrej teplej kávy, a to doslovne. Vedci a lekári v oblasti výživy priniesli nové informácie, ktoré hovoria o tom, aké účinky má káva na tráviaci trakt a prečo po jej konzumácii musíme v drvivej väčšine urýchlene navštíviť toaletu.
Káva je vo všeobecnosti nápojom, ktorý sa po svete teší nepodceniteľnej popularite. Jej účinky a vlastnosti sa môžu vzhľadom na rôzne chute či prítomnosti konzumácie často líšiť, no čo ostáva azda v každom prípade identické, sú následky jej vypitia na náš črevný systém.
Záleží aj na tom, či je káva bezkofeínová
Výskumu o tom, ako káva vplýva na trávenie a prečo nás „núti“ ísť v zrýchlenom tempe na toaletu, sa venovali lekári z Massachusetts, vedci z Harvardu aj odborníci z Akadémie výživy a dietetiky. Aj napriek tomu, že káva je populárna a o jej účinkoch ľudia vedia, výskum sa doteraz až tak nezaoberal prostým dôvodom, čo je na nej tým spúšťačom.
Do porovnania dali reakciu ľudského črevného systému na teplú vodu, pričom zistili, že na kávu reagujú črevá o 60 % intenzívnejšie, píše o výskume CNN. Dôležitým poznatkom je tiež to, že v tomto prípade hrá rolu aj skutočnosť, či je káva kofeínová alebo bezkofeínová.
Ide o chémiu v tele
Ide totiž o rôzne zlúčeniny kávy, ktoré po reakcii v tráviacom trakte vyvolajú kontrakcie hrubého čreva. Hrubé črevo pozná tri typy kontrakcií, pričom poslednou fázou je vysunutie výkalov von z tela. Načasovanie a frekvencie týchto kontrakcií sú ovplyvnené svalovými, nervovými a chemickými faktormi.
Káva stimuluje motorické aktivity čriev a aj keď nie je v priamom kontakte s výstelkou hrubého čreva, spojenie kávy a nášho trávenia je dopredu naprogramované tak, aby sa človeku urýchlili tráviace procesy.
Háčik má byť v pražení kávy, pri ktorom sa v zlúčeninách objavuje aj vláknina. Práve tú poznáme ako pomôcku proti zápche a správnemu fungovaniu tráviacej sústavy.
Zdá sa tiež, že káva stimuluje uvoľňovanie hormónu gastrínu, ktorý umožňuje produkciu žalúdočnej kyseliny. Tá potom pomáha pri trávení potravy a môže vyvolať aktivitu hrubého čreva.
Vedci teda prišli na to, prečo je káva vo väčšine prípadov spúšťačom nutkania navštíviť urýchlene toaletu. Ide o chemickú reakciu, ale aj o pohyb čriev. Ak si aj vy denne doprajete nejednu šálku kávy s mliekom a máte podobný problém, autori výskumu radia vyskúšať na istú dobu vysadiť práve mlieko, keďže môže ísť o neodhalenú intoleranciu na laktózu.
Nahlásiť chybu v článku