Foto: Youtube.com/Niki Proshin

Má problém zarobiť si peniaze, aj ich minúť. Buď to, čo by si za ne kúpil už v Rusku nedostane, alebo je to príliš drahé.

Prebiehajúci vojenský útok Ruska na Ukrajinu poznačil aj život bežných ľudí v Rusku. Ako ste nepochybne už zachytili, z krajiny odišlo množstvo značiek, ktoré boli bežnou súčasťou ich životov a miestni pocítili na vlastnej koži aj silu prepadu rubľa. Čo to ale v realite naozaj znamená a ako dnes vyzerá život obyčajných ľudí v Rusku, ktorí nechcú mať s vojnou nič spoločné, približuje mladý ruský YouTuber vo svojich videách. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • Ako sa zmenil život obyčajných ľudí v Rusku po začatí vojenského konfliktu na Ukrajine?
  • Čoho majú nedostatok?
  • Prečo si už miestni nemôžu zaplatiť Netflix?
  • Kvôli čomu už ani nákup v bežných potravinách v Rusku nie je to, čo býval?
  • Čo spôsobilo masívne zlacnenie tovaru v niektorých z nich?

„Ahojte, som Niki a natáčam videá o mojom živote v Rusku,“ predstavil sa mladík Niki Proshin na svojom profile, kde ho sleduje už takmer 51-tisíc ľudí. Svoje prvé video uverejnil na YouTube pred rokom a hovoril v ňom o tom, ako precestovať Rusko s obmedzeným rozpočtom. „Chcem vám ukázať, ako precestovať najväčšiu krajinu na svete ako nízkorozpočtový cestovateľ,“ uviedol v jeho popise.

Dnes sú však jeho videá iné. Už sa v nich nevenuje cestovaniu, ochutnávaniu a porovnávaniu McDonaldu s KFC so svojou starou mamou, ani neukazuje prehliadku typických sovietskych obydlí, ako predtým.

Vojna zmenila život ľudí zo dňa na deň. Aj v Rusku

Približne pred mesiacom, po Ruskej invázii na Ukrajinu, uverejnil video s názvom Bežní Rusi toto nechceli. Hovorí v ňom o tom, ako si myslel, že sa zobudil do zdanlivo obyčajného rána, táto predstava sa však rýchlo rozplynula, keď si prečítal správy a zistil, čo sa na Ukrajine deje. Nemohol sa sústrediť na štúdium ani prácu, tak sa iba prechádzal po uliciach a streamoval to na TikTok. Tak sa dostal na protest konajúci sa v Petrohrade, kde žije. Ľudia sa zhromaždili v pokoji, aby ukázali, že sú proti násiliu, ktoré sa deje na Ukrajine a nechcú vojnu.

Hovorí, že videl aj 100 ľudí, ktorí boli zadržaní iba kvôli tomu, že bez výtržností žiadali koniec vojny a mier na Ukrajine. V ďalších zo svojich videí zdokumentoval jeden takýto protest, ku ktorému sa aj on sám pridal, alebo odpovedal ľuďom na otázky a snažil sa priblížiť situáciu z pohľadu človeka žijúceho v Rusku, ktorý s režimom a Putinovou vojnou nesúhlasí.

Problémom sú peniaze aj odchod spoločností z krajiny

Jedna z otázok, ktorú dostal, znela, ako sankcie Západu ovplyvnili jeho každodenný život. Odpoveď priniesol videom, v ktorom opísal zmeny, ktoré sa ho dotkli. Podobne, ako aj mnohých ďalších ľudí v Rusku. Spomína dve kategórie – peniaze, zrazu je pre neho všetko výrazne drahšie, kvôli oslabeniu rubľa a odchod spoločností a známych značiek z Ruska.

Niki používa Mastercard. Môže si vybrať peniaze z bankomatu alebo kartou platiť tak ako predtým, avšak iba na území Ruska. Ak by sa rozhodol cestovať napríklad do Európskej únii alebo kdekoľvek inde, jeho Mastercard sa stane iba obyčajným a bezcenným kusom plastu.

Photoshop alebo Netflix si už nezaplatí

Ako uvádza BBC, možnosť platiť kartami Visa, Mastercard či American Express v Rusku vypršia skončením ich platnosti. Problém vzniká aj naopak. V Rusku aktuálne nezaplatíte týmito kartami, ak boli vydané v zahraničí. Zákaz sa vzťahuje aj na medzinárodné platby. Potvrdil to aj Niki a pre neho to znamená, že už nemôže používať legálne napríklad Photoshop, nemôže si platiť Netflix alebo VPN, vďaka ktorej sa ľudia v Rusku môžu pripojiť napríklad na Instagram, Facebook či Twitter.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Niki Proshin (@nikiproshin)

Problémy s YouTube, žiaden Booking či Ikea

Ďalej spomína, že YouTube zablokoval v Rusku reklamu. Je to problém predovšetkým v kontexte slobody prejavu. Niki sleduje viacero nezávislých novinárov, ktorí sa snažia poctivo informovať o tom, čo sa vo svete skutočne deje. Práve títo novinári, ktorí prinášajú Rusom pravdivé správy, sa doteraz spoliehali na inzerciu na YouTube. Takže týmto krokom prichádzajú o svoj príjem.

Niki zároveň vysvetlil, že on síce je na YouTube aktívnym, ale jeho osobne sa táto situácia v spojení s financiami až tak nedotkla, keďže jeho príjmy z tohto zdroja neboli vysoké. Stratu vníma predovšetkým práve v spomínanom kontexte informácií.

V druhej časti svojho videa sa Niki venuje spoločnostiam, ktoré opustili Rusko. Spomína Booking, Airbnb, McDonald’s, Starbucks či Ikeu.

Prišiel o zdroj svojho zárobku

Jeho najviac zasiahol odchod TikToku. Na platforme má @nikiproshin aktuálne okolo 770-tisíc sledujúcich a ako vysvetlil, je to jeho najväčšia sieť, na ktorej je aktívny, s čím súvisí, že je pre neho aj zdrojom zárobku. Teraz však, ak chce pridávať na TikTok videá alebo vysielať naživo, musí použiť, ako sám hovorí, isté triky, ktoré však tento proces značne komplikujú.

Spomína, že TikTok je pre neho zároveň miestom, ktoré mu vytvára lepší obraz o svete a predovšetkým prináša spojenie s ľuďmi.

Ceny potravín išli hore alebo ich už v obchode nenájde

Niki má problém zarobiť si peniaze a zároveň ich aj utratiť, keďže služby, ktoré využíval a za ktoré si poctivo sám platil, už zaplatiť nemôže. Taký, ako býval, už nie je ani jednoduchý nákup v supermarkete. Pred 8 dňami vo svojom videu spomínal, ako mlieko zdraželo o 40 % alebo cena vajíčok išla hore o 15 %. Navyše produkty, ktoré predtým bežne kupoval, už v regáloch tiež nenájde.

Tovaru sa musia rýchlo zbaviť, ceny klesli aj o 60 %

Pred 4 dňami sa vo videu vydal opäť do svojho obľúbeného supermarketu Prisma, ktorý sa za uplynulé týždne zmenil na nepoznanie. Ide totiž o fínsku obchodnú sieť, ktorá už, asi ako tušíte, z Ruska odchádza. To zapríčinilo obrovské zľavy. Ako ukazuje Niki, regály sú prázdne, nedostať tu už takmer žiadne ovocie alebo zeleninu a podobne je to s mäsovými a pekárenskými výrobkami.

Našiel tu však množstvo vína, džúsov, chipsy, keksíky alebo cukor za zlomok ich pôvodnej ceny. Dôvodom je, že sa týchto potravín chce reťazec čo najrýchlejšie zbaviť. Najväčšie zľavy dosahujú až 50 – 60 %. Niki však ani v týchto zľavách nedokáže poriadne nakúpiť, keďže obrovské balenia uhoriek alebo majonézy nie sú to, čo práve potrebuje.

Aj takáto je realita týchto dní v Rusku. Niki vo svojich videách neporovnáva, či sa tu majú horšie ako na Ukrajine. Sám dokonca zdôrazňuje, že situácia, ktorú na Ukrajine aktuálne prežívajú ľudia, je oveľa náročnejšia. Iba sa snaží ukázať bežný život obyčajných Rusov, akým je aj on sám, v tejto náročnej situácii a priblížiť ho ľuďom zvonka.

Uložiť článok

Najnovšie články