Foto: pixabay

Chemické zbrane patria medzi tie najväčšie hrozby, môžu pripraviť o život milióny ľudí.

Umelá inteligencia dokáže to, čo by človeku trvalo celé mesiace, ba možno dokonca aj roky. V krátkom čase dokáže preskúmať tisícky rôznych chemických zložiek. Následne v extrémne krátkom čase identifikuje chemikálie, ktoré môžu poslúžiť ako nebezpečné chemické zbrane.

Článok pokračuje pod videom ↓

40-tisíc možných chemických zbraní našla v priebehu 6 hodín

Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Nature Machine Intelligence, tím vedcov naprogramoval umelú inteligenciu tak, aby v priebehu 6 hodín objavila až 40 000 nových potenciálnych chemických zbraní. Mnohé z nich sa pritom nápadne podobajú na tie najnebezpečnejšie zbrane útočiace na nervový systém, aké doteraz ľudstvo vytvorilo, píše portál IFL Science.

Vedcov šokovalo, aké to bolo jednoduché. Ako sa vyjadrili pre portál The Verge, množstvo z kombinácií je bežne dostupných, človek si informácie o toxicite rôznych látok môže pokojne kedykoľvek stiahnuť. Stačí, aby mal jeden voľný víkend a nejaké tie znalosti z oblasti programovania, aby podobné zariadenie naprogramoval.

Foto: unsplash

Práve preto sa odborníci obávali toho, či je vôbec správne takúto štúdiu uverejniť. Ktokoľvek ju môže poľahky zneužiť. Umelá inteligencia by mala slúžiť na to, aby ľudstvu pomáhala a hľadala liečivé látky, nie kombinácie chemikálií, ktoré môžu zabíjať.

Štúdia slúži ako dvihnutý varovný prst

Aj umelá inteligencia s názvom MegaSyn slúžila pôvodne na to, aby sledovala, ako liek vplýva na cieľ a eliminovala toxicitu. Stačilo však zmeniť niekoľko parametrov. Čím bola chemická látka toxickejšia, tým vyššie skóre jej umelá inteligencia priradila. Stačilo len 6 hodín na to, aby zariadenie učinilo niekoľko skutočne strašidelných objavov.

Keď zaradeniu prikázali, aby pátralo po tých najnebezpečnejších nervových agentoch, to okamžite navrhlo látku známu ako VX. Práve táto látka bola použitá počas atentátu na Kim Čong-nama, brata severokórejského diktátora Kim Čong-una. Následne umelá inteligencia navrhla niekoľko nových kombinácií, ktoré môžu byť ešte smrtiacejšie ako VX.

Foto: unsplash

Navrhované kombinácie však vedci zatiaľ neoverovali a z pochopiteľných dôvodov majú strach púšťať sa do toho. Samozrejme, pozitívny výsledok mohol byť pri niektorých chemikáliách falošný, nie je teda jasné, do aker miery sú všetky chemikálie v skutočnosti toxické.

Podľa odborníkov je ukážka toho, čo dokáže umelá inteligencia, dvihnutým varovným prstom. Už to viac nie je len fikcia z filmov či kníh. Umelú inteligenciu využívajú pri práci s chemikáliami tisícky spoločností po celom svete. Vyvstáva otázka, koľko z nich by bolo ochotných využiť takúto možnosť na nekalé účely?

Uložiť článok

Najnovšie články