V rámci posledného hodnotenia obsadili prvé tri priečky Fínsko, Island a Dánsko. Situácia sa však neustále mení, svet stále bojuje s koronavírusom a na nálade nepridávajú ani vojnové konflikty či stúpajúce ceny základných služieb a produktov. Ako sa to odrazilo na rebríčku najšťastnejších krajín?
Pozrite si rebríček najšťastnejších krajín
World Happiness Report každý rok prináša hodnotenie 146 krajín sveta a skúma, do akej miery sú obyvatelia v tej či onej krajine šťastní a spokojní. Ako píše portál CNN, tento rok prináša hodnotenie už desiatykrát. Samozrejme, tak ako predchádzajúce dva roky, aj tento rok je ovplyvnený koronavírusom.
Napriek nepriaznivej situácii však došlo k zvláštnemu posunu, ľudia sú podľa hodnotenia benevolentnejší a ochotnejší pomáhať. Viac ľudí sa venuje dobrovoľníckej činnosti, sú ochotnejší pomôcť cudziemu človeku v núdzi a prispievajú aj charitatívnym organizáciám. Ktoré krajiny sú teda tento rok tie najšťastnejšie?
Snáď nikoho neprekvapí, že prvé miesto opäť obsadilo Fínsko, a to už piaty rok po sebe. Ďalšie popredné priečky obsadili Dánsko (2. miesto), Island (3. miesto), Švajčiarsko (4. miesto) a Holandsko (5. miesto). Tieto krajiny sa môžu pochváliť tým, že sa ľudia dočkajú sociálnej opory vždy, keď to potrebujú, korupcia je tu nízka a obyvatelia svojej vláde dôverujú. Majú dostatok slobody, môžu sa samostatne rozhodovať a ľudia v rámci komunity sa navzájom podporujú.
Ako je na tom Slovensko?
Top 10 uzatvárajú Luxembursko (6. miesto), Švédsko (7. miesto), Nórsko (8. miesto), Izrael (9. miesto a Nový Zéland (10. miesto). Aj keď sú aj obyvatelia týchto krajín stále vystresovaní, v porovnaní s rokmi 2020 a 2021 sú spokojnejší. Podľa tvorcov rebríčka je to tak preto, lebo síce svet stále bojoval s koronavírusom, už sme však z väčšej časti vedeli, čo nás čaká.
Celková situácia negatívne ovplyvnila najmä mladých ľudí, ľudia vo veku nad 60 rokov sú spokojnejší, ako boli po minulé roky. Samozrejme, celkovú spokojnosť ľudí ovplyvnil aj vojnový konflikt na Ukrajine, to sa však zrejme výraznejšie odrazí až pri ďalšom hodnotení. Súčasné hodnotenie sa robilo ešte v čase pred rusko-ukrajinskou vojnou.
Už v súčasnosti hodnotenie Ruska a Ukrajiny nie je práve najoptimistickejšie, Rusko obsadilo v rebríčku 80. priečku a Ukrajina skončila na 98. mieste. Na samom spodku rebríčka sa ocitol Afganistan.
A ako je na tom Slovensko? Kým v rámci predchádzajúceho hodnotenia naša krajina obsadila peknú 22. priečku, v novom hodnotení je situácia o čosi smutnejšia. V rebríčku sme sa totiž posunuli až na 35. miesto.
Nahlásiť chybu v článku