Pravdepodobne nie veľa, pretože táto krajina nie je veľmi otvorená turistom a jej obyvatelia sú prísne monitorovaní. Jej obyvatelia majú zakázané pre nás úplne bežné veci, bez ktorých by sme si už ani nevedeli predstaviť náš život.
Severná Kórea – zaujímavosti
Obyvatelia Severnej Kórei môžu nosiť iba štátom schválené účesy. Dokopy ich je 28, z toho je 18 typov pre ženy a 10 pre mužov.
V Severnej Kórei je momentálne rok 105 a nie 2016. Používajú totiž kalendár nazvaný “the Juche”, ktorý sa neráta od narodenia Ježiša, ale od narodenia vládcu Kim II-Sung, ktorý bol prezidentom Severnej Kórei od roku 1972 až do roku 1994, kedy zomrel.
Hotel s názvom The Ryugyong dominuje siluetu hlavného mesta Pyongyang. Je to 24. najväčšia budova na svete. Má až 105 poschodí a 3000 hotelových izieb, ktoré sú neobývané.
V roku 2014 Kim Jong-Un zakázal Choco Pies (malé koláčiky), pretože boli príliš populárne a on sa bál, že by vzbudili alebo podporili povstanie.
Po tejto udalosti ľudia z Južnej Kórei vypustili 50 balónov nesúcich 10 000 Choco Pies koláčikov do Severnej Kórei.
Modré rifle sú v Severnej Kórei zakázané, pretože sú považované za symbol amerického imperializmu.
Navzdory mnohým (niekedy aj nezmyselným) zákazom sa v Severnej Kórei nepovažuje marihuana za drogu a jej užívanie je legálne.
Za niektoré zločiny sa v Severnej Kórei môže niesť trest až tri generácie.
Severná Kórea využíva tak málo elektriny, že je v noci z vesmíru takmer neviditeľná a splýva s okolitým oceánom. V Južnej Kórei, spotrebuje každý človek 10,162 kilowatthodín elektriny ročne. Severokórejčan len 739.
Od roku 1994 bol Kim Čong-il vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (Severnej Kórei), po jeho smrti čelilo tisíce Severokórejčanov šesťmesačnému trestu vo väzenskom tábore za to, že neboli dostatočne rozčúlení a smutní.
V Každej domácnosti a podniku v Severnej Kórei musí byť rádio naladené na vládou riadenej frekvencik. Ľudia rádio nemôžu vypnúť, no môžu stíšiť hlas.
Každý učiteľ v Severnej Kórei musí vedieť hrať na harmonike, pretože sa dá nosiť so sebou k práci na polia, kvôli čomu je považovaná za ľudový nástroj.
Aj napriek tomu, že v Severnej Kórei existuje len veľmi málo zábavy pre drvivú väčšinu populácie, vláda umožňuje vysielanie len troch kanálov v televízii. Z nich sú dva k dispozícii iba cez víkend, zatiaľ čo tretí je obmedzený a môže vysielať len vo večerných hodinách, keď ľudia dokončili prácu a prišli domov.
V roku 2012 vyhlásila Severná Kórea, že našli staroveký brloh jednorožca, na ktorom jazdil legendárny kráľ Tongmyong.
Aj keď Coca-Cola predáva 1,8 miliárd nápojov denne, žiadny z nich nie je predaný v Severnej Kórei. Nepredáva sa len v dvoch štátoch na zemi, tým druhým je Kuba.
Severokórejčania nemajú prístup k internetu. Niekoľko privilegovaných má prístup k vnútornej sieti s názvom Kwangmyong, ktorá obsahuje 1000 až 5500 vládou schválených webových stránok.
Nahlásiť chybu v článku