Sme Anonymous. Sme légia. My neodpúšťame. My nezabúdame. Očakávaj nás.
Hnutie Anonymous včera narušilo databázu ruského ministerstva obrany a zverejnilo ju online tak, aby ju videl celý svet. Okrem toho sa hackerskej skupine podarilo nabúrať štátom kontrolované spravodajstvo ruskej televízie a miesto programu pustiť na každom kanále ukrajinskú hymnu.
Ruskému prezidentovi poslali odkaz, v ktorom ho varujú pred následkami za útok na Ukrajinu.
„Kritizovali ste americkú armádu a NATO za ich okupáciu a bombové útoky na stredný východ, čo je určite férová kritika, ale dokázali ste, že nie ste o nič lepší ako imperialistické vlády, ktoré ste kritizovali, a celý svet už vidí cez vašu propagandu. Aj obyvatelia, o ktorých tvrdíte, že ich chránite, vojnu nechcú a protestujú v množstve veľkých ruských miest,“ hovoria vo videu.
„Vaša tyranská odpoveď na ruských antivojnových protestantov len zapálila ešte väčšie znepokojenie medzi ruským ľudom, ktorý čelí následkom vašich nerozumných činov. Sankcie ublížia vášmu ľudu pravdepodobne viac, než ublížia vám, čo je dôvod, prečo nie sú dobrým strašiakom. Teraz príde najviac odporu zvnútra, vďaka obavám, že vaše dobyvateľské ambície sú väčšie, než ste ochotný priznať. Pokiaľ budete pokračovať, budete ďalej prichádzať o podporu ruských občanov, ostatné krajiny s vami nebudú chcieť spolupracovať, a budete čeliť bezprecedentnými útokmi z každého kútu sveta. Členovia Anonymous proti vášmu agresívnemu režimu deklarujú vojnu.“
Celé video nájdete nižšie.
#Anonymous message to Vladimir Putin pic.twitter.com/eIy9YpDvM5
— Anonymous (@LatestAnonPress) February 27, 2022
Kto ale Anonymous vlastne sú a aký význam skrýva ich maska?
The Anonymous je skupina hackerov, ktorí začali kyber-aktivistické hnutie — začiatok sa odhaduje na rok 2003, kedy sa na sociálnej sieti 4chan objavili prvé dôkazy fungovania (v skutočnosti možno fungovali ešte skôr, rok 2003 je ale zatiaľ najistejší).
Hnutie The Anonymous sa identifikuje ako hnutie decentralizované, medzinárodné a bez hierarchie. Podľa informácií o hnutí ich nevedie určitá ideológia a nie sú naklonení voči žiadnej strane. Jednu vec ale spoločnú majú — hackerskými útokmi už roky znepríjemňujú život komukoľvek, kto škodí a ubližuje.
Majú spoločné ciele, spoločnú masku a zjednotené motto: „Sme Anonymous. Sme légia. Neodpúšťame a nezabúdame. Očakávaj nás.“
Na rozdiel od organizácie sa v jednej veci líšia — členom totiž môže byť úplne každý.
Ich cieľovou skupinou útokov sú hlavne „veľké ryby“ — tým sa myslia korporáty, veľmoci, vlády v rôznych štátoch či rôzne veľké firmy.
Členov decentralizovanej hackerskej komunity identifikujeme podľa masiek zobrazujúcich škeriacu sa bielu tvár s čiernou briadkou, inšpirovanou dystopickým, politickým akčným filmom s komiksovou predlohou V ako Vendetta.
Maska Anonymous je teda pôvodný výtvor ilustrátora Davida Lloida, ktorý spolu s Alanom Moorom vytvorili komiks o maskovanom rebelovi s prezývkou V, ktorý bojuje proti budúcej fašistickej britskej vláde. Lloid sa pritom inšpiroval najslávnejším anglickým rebelom Guyom Fawkesom, ktorý bol konšpirátorom v roku 1605 s plánom vyhodiť do vzduchu parlament a sídlo kráľa Jakuba I.
Tento komiks bol v roku 2005 prenesený do filmovej verzie s Natalie Portman v hlavnej úlohe. Tá v ňom hrá úlohu chránenkyne Evey a nakoniec, na konci filmu, po smrti hlavného hrdinu, si sama navlieka plášť a masku.
Útočia na všetkých, ktorí si to zaslúžia
Anonymous získali najviac slávy vďaka niekoľkým útokom — útok na firmu Sony, útoky na americkú a inú vládu, scientologickú cirkev (projekt Chanology), vládu v Tunisku, Facebook, zapojenie sa do hnutia Occupy Wall Street, americké banky či čínsku vládu. V roku 2012 dokonca zaútočili na slovenské vládne weby.
The Anonymous dodržiavajú svoje slová. Zdá sa totiž, že skutočne nerobia rozdiel medzi tým, kto je liberálny či konzervatívny, a kto je pravicový či ľavicový. Útočia na každého, kto sa dotkne ľudských práv a slobôd, občianskych práv či na tých, ktorí majú najviac peňazí. Zároveň ale existujú zmienky o hackerských útokoch na hráčov hier — podľa vyjadrenia totiž ľudia „trávia príliš času na mobiloch“.
Pokiaľ sa ale zamyslíme nad faktom, že do skupiny sa skutočne môže pridať a natočiť video ktokoľvek, dáva to logiku. Zapájajú sa tak všetci hackeri, ktorí si v ktorejkoľvek krajine na svete všimnú nejakú neprávosť, ktorá sa deje ľuďom.
Najbežnejšou metódou je útok DDoS
Bežné metódy, ktorými sa hackeri odvďačujú, zahŕňajú útoky „distribuovaného odmietnutia služby“ (DDoS) na vlády alebo organizácie. Vytvoria veľké požiadavky na stránku, a tak jednoducho odpoja vládnu stránku, rádio či televíziu, zablokujú web s platbami, do stránok vložia iný obsah a podobne.
Medzi najviac medializovanú aktivitu patria akcie proti spoločnostiam Visa, Mastercard a PayPal v roku 2010 zamrazením platieb WikiLeaks; tieto útoky spôsobili škody takmer 5 miliónov dolárov a v roku 2013 dokonca za tento krok čelila skupina hackerov zatknutiu jedného z nich potom, čo operácia od Strategic Forecasting vypustila súkromné informácie vrátane čísiel kreditných kariet.
Akú moc má skupina? Odvíja sa to od toho, o akú tému ide
Anonymous majú decentralizovanú povahu. To znamená, že ak sa člen skupiny postaví a prehovorí o novej téme, ktorú chce riešiť, reakcia záleží od individualít. Pokiaľ téma trápi väčšie množstvo ľudí, úmerne s tým sa zväčšuje aj počet hackerov, ktorí odštartujú útok. Pokiaľ sa nájde skupina, ktorá sa z vlastnej vôle rozhodne pridať sa k útokom, môžu sa rovnako do Anonymous zaradiť.
Tieto útoky, samozrejme, vláda nerešpektovala a po sériách úspešných a významných útokov nakoniec v roku 2011 FBI skupinu pomocou informátora infiltrovali.
Skupina bývalých členov mala vtedy pomôcť FBI k identifikovaniu hlavného aktéra, ktorý písal v skupine s názvom LulzSec a na internete bol známy pod prezývkou Sabu. Toto vyšetrovanie viedlo k hackerovmu zatknutiu, neskôr sa stal informátorom.
Skupina LulzSec sa rozpustila a hneď na to vytvoril Sabu druhú operáciu AntiSec, ktorú riadil pod kontrolou FBI.
Skupina má dnes oveľa menšiu základňu, ako tomu bolo predtým, s nespravodlivosťou nášho sveta sa ale ešte nezrovnala. Funguje dnes hlavne na sociálnej sieti Twitter, odkiaľ pridáva príspevky a informácie o ďalších krokoch. Vďaka roztrúseným členom po celom svete je takmer nemožné podobné kroky zachytávať a vinníkov postaviť pred súdne konanie. Tým pádom môže fungovať ďalej — jej ďalšia operácia je Rusko.
Nahlásiť chybu v článku