Odmeny, ktoré športovci za výhru dostávajú, sa od seba líšia v závislosti od krajiny či od toho, či fungujú individuálne alebo v skupine. Rozdiely v cenách sú niekedy naozaj veľké.
Vlhová si za medailu zarobí o polovicu menej, než Ledecká
Ako informuje portál Aktuality (z rebríčku Forbes), zlatá olympionistka v slalome Petra Vlhová získa za úžasnú reprezentáciu Slovenska v zimných športoch celých 50-tisíc eur. Stačí však zájsť do susednej Českej republiky, kde dostanú tamojší úspešní olympionici neporovnateľné odmeny.
Ester Ledecká, česká reprezentantka v snoubordingovom paralelnom obrovskom slalome, získa za zlatú medailu až dvojnásobok. Odnáša si tak domov (rovnako, ako ostatní zlatí medailisti z Česka) 100-tisíc eur. Hoci sa to zdá nefér, stačí sa pozrieť napríklad na Spojené štáty, ktoré ponúkajú odmenu len 33-tisíc. Nórsko zase neplatí olympionikom nič.
Kolektívne športy majú v rámci individuálnych odmien, pochopiteľne, zárobok nižší. Pokiaľ by naši hokejisti získali zlatú medailu, každý z nich by dostal odmenu 15-tisíc eur.
Najštedrejší je Hong Kong
Najvyššie odmeny môžu získať športovci z krajín, ktoré ešte medailu nevlastnia. Najštedrejší je v tomto Hong Kong, ktorý vypísal odmenu celých 550-tisíc eur. Turecko ponúka odmenu 336-tisíc a doživotný dôchodok vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy.
Malajzia ponúka 200-tisíc eur a doživotný dôchodok vo výške približne tisíc eur. U týchto krajín je však objektívna šanca na medailu naozaj veľmi malá a krajiny sa tak snažia svojich športovcov čo najviac motivovať.
Na druhej strane ale treba dodať, že Taliani, ktorí pravidelne patria medzi tých najúspešnejších, dostanú za medailu najviac spomedzi európskych krajín. Portál Aktuality spomenul zlatú medailistku zo ženského šortreku Ariannu Fontanovú, ktorá si prilepší až o 180-tisíc eur.
Podobne sú na tom aj Cyprus (150-tisíc eur), Lotyšsko (140-tisíc eur), Maďarsko (140-tisíc eur) a Bulharsko či Litva (obaja 125-tisíc eur).
Nahlásiť chybu v článku