Sonda NASA Parker Solar Probe zameraná na skúmanie Slnka, odhalila horúci povrch Venuše, ktorý vyžaruje cez plášť toxických mrakov, ktoré tvoria jej atmosféru.
Nález by mohol lepšie pomôcť pochopiť minerály, ktoré tvoria túto skalnatú a tajomnú planétu, uvádza portál Science Alert. Pomocou údajov z prístroja Wide-field Imager for Parker Solar Probe (WISPR) boli vedci schopní nahliadnuť pod hustú atmosféru planéty a objaviť geologické prvky, ako sú vrchoviny, náhorné plošiny či nížiny.
Zlé dvojča Zeme
„Venuša je tretím najjasnejším objektom na nočnej oblohe, ale až donedávna sme nemali veľa informácií o tom, ako vyzeral je povrch, pretože nášmu pohľadu na ňu bráni hustá atmosféra,“ hovorí astrofyzik a člen tímu WISPR, Brian Wood.
Hoci je Venuša relatívne blízko Zeme, ukázalo sa, že je veľmi ťažké ju študovať. Je známa ako „zlé dvojča“ Zeme, pretože je síce podobná Zemi, a to veľkosťou, hmotnosťou, štruktúrou či zložením, no je veľmi nepriateľská voči životu.
Kým Zem má miernu teplotu a disponuje vodou, Venuša je suchá, možno vulkanická a s povrchovými teplotami v priemere 471 stupňov Celzia.
Obloha na Venuši je tvorená hustými toxickými mrakmi, z ktorých prší kyselina sírová a tieto vlastnosti znemožňujú skúmanie planéty z blízka.
Tu však nastúpil WISPR a urobil niekoľko úchvatných záberov Venuše, ktoré akoby ukazovali povrchové útvary cez vrstvy oblakov. WISPR je optimalizovaný pre viditeľné svetlo, a teda sníma obrazy vo vlnových dĺžkach, ktoré vidí ľudské oko a tiež v infračervenej časti spektra, ktorá sa zameriava na vyžarované teplo.
Dôležité mapovanie
Na dennej strane by sa infračervené emisie z povrchu stratili, preto sa zamerali na nočnú stranu planéty. „Je tam tak horúco, že skalnatý povrch Venuše žiari ako kus železa vytiahnutý z vyhne,“ vysvetľuje Wood.
Aj ďalšie technológie pomohli lepšie zmapovať Venušu, napríklad snímky japonskej sondy JAXA Akatsuki. Vedci tvrdia, že WISPR prináša naše chápanie až na samý okraj viditeľného spektra.
Síce obrázky neodhalili nič nové z hľadiska topografie, údaje môžu pomôcť lepšie porozumieť planéte. Keďže rôzne minerály vedú odlišne teplo, snímky môžu byť použité na určovanie minerálov na povrchu planéty.
To môže byť mimoriadne cenné pre pochopenie histórie Venuše.
Nahlásiť chybu v článku