Ilustračná snímka: Unsplash

Každý z nás chce žiť dlhšie. Tu je návod, ako na to.

Kľúč k dlhovekosti podvedome pozná snáď každý. Je potrebný dostatok pohybu, cvičenie, menej stresu, vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu a zdravá vyvážená strava. Aká je však tá správna strava?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nová štúdia publikovaná v časopise Plos Medicine zistila, že zdravá strava dokáže predĺžiť život u dospelých v strednom veku o 7 rokov a u mladých dospelých o približne 10 rokov, uvádza portál The Conversation.

Západná strava vs. optimálna diéta

Ako uvádza Laura Brownová, docentka v oblasti výživy, potravín a zdravia na Univerzite Teesside, vedci zhromaždili údaje z mnohých štúdií týkajúcich sa stravovania a dlhovekosti a spolu s údajmi zo štúdie Global Burden of Disease potom dokázali odhadnúť, ako sa mení dĺžka života so zmenami v prijímaní ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, rafinovaných obilnín, orechov, strukovín, rýb, vajec, mliečnych výrobkov, červeného mäsa, spracovaného mäsa a sladených nápojov.

Foto: pexels

Autori potom vytvorili optimálnu stravu pre dlhovekosť, ktorú následne porovnali s typickou západnou stravou, ktorá obsahuje veľké množstvo spracovaných potravín, červené mäso, mliečne výrobky, veľké množstvo tuku, cukru a tiež nízky príjem ovocia a zeleniny. Podľa autorov optimálna strava zahŕňa viac strukovín, celozrnných výrobkov, orechov a menej červeného a spracovaného mäsa.

Aj o 10 rokov viac

Optimálna strava podľa nich dokáže ľuďom v Európe, ale aj v Číne či USA predĺžiť život o 10 rokov, ak ju začnú konzumovať od 20. roku života. Ak sa jej začnú venovať vo veku 60 rokov, predĺžiť život si dokážu o 8 rokov, a v prípade veku 80 rokov až o 3 a pol roka.

Vedci vedia, že úplne zmeniť svoje stravovanie nie je vždy možné, a preto vytvorili diétu, ktorá je na „polceste“ k tej optimálnej. Nazvali ju „uskutočniteľná diéta“ a aj tá dokáže predĺžiť život pri mladých dospelých až o 7 rokov.

Tabuľka zobrazujúca typické denné množstvá potravín pri jednotlivých druhoch diét. Autor: Laura Brown/Preklad: redakcia Interez

Obmedzenia štúdie

Existuje však niekoľko vecí, ktoré štúdia nebrala do úvahy. Aby zmeny boli viditeľné, je potrebné urobiť tieto zmeny v priebehu 10 rokov. Nie je isté, či ľudia uvidia výhody, ak budú zmeny robiť dlhšie časové obdobie. Ďalej sa nebrali do úvahy zlé stravovania účastníkov v minulosti, čo môže ovplyvňovať očakávanú dĺžku života. Prínos diéty je iba akýsi priemer a uvádzané predĺženie života nemusí fungovať na každého, navyše sem významne vstupujú aj iné faktory, ako je fajčenie, alkohol, cvičenie, genetika a celkový životný štýl.

Ak teda niekto s cukrovkou 2. typu, s obezitou a fajčiar, ktorý sa takmer nehýbe, vo veku 60 rokov prejde na optimálnu stravu, nemôže očakávať, že jeho život sa automaticky predĺži o 8 rokov. Samozrejme, vždy je lepšie začať neskoro, ako nikdy a to sa veľkom týka aj životného štýlu.

Uložiť článok

Najnovšie články