Foto: FB Dáta bez pátosu

Analytici z Dáta bez pátosu o tom informujú vo svojom poslednom príspevku.

Dáta bez pátosu sledujú vývoj pandémie už od jej počiatkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo svojom poslednom príspevku prinášajú pozitívne správy.

Dunajská Streda a Námestovo klesajú, Bratislava je len v polovici

Ako píšu, dve najskôr omikronom postihnuté oblasti (Dunajská Streda a Námestovo) už konečne klesajú. Tvrdošín, ktorý má 100-tisíc obyvateľov, klesá tiež. Oproti tomu Senec a Komárno, odkiaľ pochádzajú dáta viac ako 250-tisíc ľudí, úspešne stabilizujú.

Podľa dát z posledných týždňov mali tieto okresy nakazených cez 10 percent obyvateľstva za dva týždne. Je to pre nás dobrá správa, lebo to naznačuje, že trend pripomína vývin v krajinách, kde následne začala krivka klesať.

„Nie je to 20% pozitívnych z celkového obyvateľstva za 2 týždne a 25% za 3 týždne ako na Faerských ostrovoch, ale je to vysoko,“ píšu analytici. Dopĺňajú že, v Trstenej stúpol počet pacientov z 18 na 43, čo je pandemický rekord, ktorý naznačuje, že omikron je na Orave už štyri týždne – zhruba rovnako dlhý čas, aký trebalo ostatným krajinám na opätovný pokles prípadov.

Analytici však podotýkajú, že nie všetky okresy už majú po omikrone – Bratislava je len v polovici, Lučenec úplne na začiatku a Banskobystrický kraj tri týždne za Oravou.

„Omikron je ešte viac „ohniskový“ ako bola Delta a už tam sme robili chybu s nerozoznaním skorých špičiek pred Dušičkami na Orave a v Bardejove a do lockdownu sme hnali Slovensko, keď už klesalo. Teraz pri rýchlosti omikronu máme vysoké dáta skoro, rozdiely v počtoch pozitívnych (neskôr pacientov) po okresoch jasne zvýraznené a 3-4 týždne robia veľký rozdiel v stave ´vlny´.“

Analytici však podotýkajú, že okresy sa teraz budú naraz pridávať k vrcholu a návrat do normálu nemusí byť ďaleko. Dodávajú, že s rastom seniorov budeme oproti Británii či Škandinávie zaostávať približne 5-15 dní z dôvodu, že tieto krajiny nemali počas príchodu omikronu otvorené školy.

Odvolávajú sa pri tom na Oravu, kde tento efekt nastal – znamená to, že špička v nemocniciach príde neskôr. „Na Slovensku bude postup: Deti, potom rodičia, potom seniori, špička s odstupom pár dní a všetky 3 špičky v horizonte 10-15 dní.“

Uložiť článok

Najnovšie články