Záber megablesku. Foto: SITA

Rekordný blesk sa prehnal tromi štátmi USA.

Aj keď blesky udierajú po celej Zemi prakticky neustále, zvyčajne sú to len štandardné výboje, ktoré vzniknú v mrakoch a vybijú sa úderom do zeme. Niekedy sa však vytvorí blesk, ktorý sa prakticky v okamžiku pohybuje medzi nabitými mrakmi z jedného do druhého a vytvára tak niečo, čomu hovoríme megablesk. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Dostatočne veľký búrkový systém umožňuje megablesku pokrývať stovky kilometrov a osvetliť oblohu dlhšie ako na 10 sekúnd. Teraz Svetová meteorologická organizácia uznala dokonca dva svetové rekordy týkajúce sa megableskov, a to ohľadom rozmerov a druhý ohľadom dĺžky trvania, uvádza portál Science Alert.

V utorok Svetová meteorologická organizácia certifikovala blesk, ktorý udrel nad južnými časťami USA 29. apríla 2020 ako najdlhší v histórii pozorovaní. Tiahol sa od južného Houstonu až po juhovýchodné Mississippi a jeho dĺžka bola ťažko predstaviteľných 768 kilometrov. Svetová meteorologická organizácia ho označila za najdlhší v histórii, pričom predchádzajúceho rekordéra z októbra 2018, ktorý sa objavil nad južnou Brazíliou, prekonal o 60 kilometrov.

Rekordný megablesk zachytil tiež satelit Národného úradu pre oceány a atmosféru.

Druhý rekord týkajúci sa „megazáblesku“ pochádza z júna 2020 a ide o megablesk, ktorý sa vyskytol nad Uruguajom a severnou Argentínou. Jeho záblesk trval až 17,1 sekundy a prekonal tak dovtedajšieho rekordmana zachyteného nad Argentínou z roku 2019. Ten osvetľoval oblohu 16,73 sekundy. O rekorde tak rozhodli iba desatiny sekundy.

Miesta dvoch rekordných megableskov – Veľké planiny v USA a juhoamerická panva La Plata, sú ohniskom veľkých búrok, ktoré dokážu vytvárať rekordné blesky

Mapovanie

V minulosti sa meteorológovia pri mapovaní bleskov spoliehali na pozemné sledovania. S nástupom satelitov vysoko nad Zemou však môžu vidieť oveľa širšiu časť planéty, čo dokáže napríklad zachytiť celý megablesk v rámci jedného sledovania. Nové meriace prístroje na satelitoch Národného úradu pre oceán a atmosféru sú tiež špeciálne navrhnuté na pozorovanie bleskov. Aj Čína a Európa inštalujú vlastné prístroje na svoje meteorologické satelity a spoločne by tak mohli poskytovať globálne mapovanie bleskov po celej Zemi.

Ilustračná snímka: Unsplash

Blesky sú nebezpečné

Odborník na blesky, Ron Holle zo Svetovej meteorologickej organizácie, ktorý rekordné megablesky posudzoval, hovorí, že najlepším úkrytom pred bleskom sú klasické budovy s inžinierskymi sieťami. Povedal, že radšej si treba zvoliť klasickú pevnú budovu, ktorá je bezpečnejšia, než napríklad záhradnú chatku či zastávku autobusu. Ak však nie sú k dispozícii žiadne budovy, druhým najbezpečnejším miestom sú úplne uzavreté vozidlá s pevnou kovovou strechou.

Pravdou však je, že blesky, ktoré zasiahnu ľudí, sú zriedkavé, aj keď sa stávajú. Najsmrteľnejší blesk bol zaznamenaný v Zimbabwe v roku 1975. Vtedy jediný úder usmrtil až 21 ľudí, ktorí sa pred búrkou ukryli v chatrči.

Uložiť článok

Najnovšie články