Ak sa ropzrpávame o „raw diéte“, zvyčajne sa týka jedenia surovej zeleniny, ovocia, orechov, semienok a podobne. Muž na Instagrame však zmysel raw diéty povýšil na novú úroveň a stravuje sa surovým mäsom a svoje gastronomické zážitky náležite zverejňuje na sociálnej sieti.
Momentálne konzumuje surové mäso už vyše 80 dní a nechystá sa s tým prestať. Na svojom účte píše, že surové mäso chce jesť každý deň, kým nezomrie na otravu baktériami. Dúfame, že to myslí zo žartu, aj keď otrava mu reálne hrozí.
Mozog, steak či bizón
Pri prezeraní jeho profilu na Instagrame by vám mohlo prísť aj nevoľno. Muž nemá problém totiž jesť všetko, od surového mletého bizónieho mäsa až po kravský mozog, a zapiť to mliekom či surovými vajcami, uvádza portál IFLScience.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pochvaľuje si mleté mäso, ktoré sa dá jesť bez žuvania a je celkom chutné a v porovnaní so steakom aj lacné. Nevyhýba sa ani surovým rybám či kuracím prsiam.
Jeho experiment sa stretol so zmiešanými reakciami. Napríklad na 74. deň, keď si pochutnával na surovom mäse so surovými vajíčkami, prišiel k nemu predavač, ktorý mu chcel ponúknuť slúchadlá za dva doláre. Keď ho videl, tak po krátkej konverzácii radšej utiekol.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Muž tvrdí, že so surovým mäsom začal, keď mu prišlo zle z prevažne rastlinnej stravy. Tvrdí, že keď na raňajky prestal jesť bagel a smoothie a vymenil to za steak a vajcia, odrazu sa cítil sýty a plný energie.
Je to dobrý nápad?
Samozrejme, jedenie surového mäsa nie je nič nové a milióny rokov pred objavením varenia sa mäso konzumovalo predchodcami človeka iba takto. Varenie nám však umožnilo, aby bolo ľahšie konzumovateľné a ľahšie stráviteľné. Tepelná úprava tiež šetrí čas, napríklad naši najbližší živočíšni príbuzní – šimpanzy – trávia až 6 hodín iba žuvaním potravy.
Varenie nám v podstate pomohlo rozvinúť sa ako druh. Vznikli tiež teórie, že nám pomohlo rozvinúť väčšie mozgy. Momentálne naše organizmy nie sú veľmi nastavené na konzumáciu surového mäsa.
Existuje aj nebezpečenstvo v súvislosti s nadmerným príjmom bielkovín. Ak príjem proteínov tvorí viac ako 35 % energetického príjmu, nastávajú nežiaduce stavy, ako je hyperaminoacidémia, čo je nadbytok aminokyselín v krvi, hyperamonémia, čo sú zvýšené hladiny amoniaku, môže sa rozvinúť tiež hyperinzulinémia, čo sú vysoké hladiny inzulínu, a tiež nevoľnosť, hnačky a dokonca aj smrť. Množstvo proteínov by malo byť približne 25 % prijatej energie.
Zdá sa, že muž nekonzumuje iba surové mäso, ale popri tom konzumuje aj iné jedlá. Stále je tu však isté riziko zdravotných problémov. Tvrdí, že zatiaľ nemal žiadne problémy, no v surovom mäse sa môžu vyskytovať baktérie ako Salmonella, E. coli či ďalšie nebezpečné baktérie. Taktiež sa tam môžu nachádzať parazity.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Jedenie surového mäsa je prežitok a už pred miliónmi rokov sme ako ľudstvo pochopili, že varenie má množstvo výhod. Samozrejme, raz za čas si pochutiť na tatárskom bifteku či suši je rozhodne príjemné, no neexistuje odporúčanie toho, aby to bolo rutinou.
Nahlásiť chybu v článku