Foto: TASR - Martin Baumann

Pošty denných úmrtí pomaly klesajú.

Na Slovensku pribudlo vo štvrtok (27.1.) 14 312 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 31 662 testov. Celkovo tak evidujeme 971 945 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 1, v nemocniciach je celkovo 1 549 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 17 779, pribudlo 24 obetí. Za uplynulý deň dostalo prvú dávku vakcíny 1 628 Slovákov.

62 percent pozitívnych nebolo zaočkovaných

Ako doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, viac ako 62 percent ľudí s pozitívnym PCR testom nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, najmenej v Banskobystrickom. Pozitívny antigénový test malo vo štvrtok 1 740 ľudí, viac ako 61 percent z nich nemá očkovanie.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) odoberajú PCR vzorky. Foto: TASR

Z 1 549 pacientov v nemocniciach s COVID-19 je na JIS a OAIM 287 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 142 ľudí. Viac ako 80 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Tretiu dávku vakcíny dostalo vo štvrtok 13 875 osôb, druhou dávkou očkovacej látky sa zaočkovalo 4 108 ľudí a prvú dávku vakcíny dostalo 1 628 ľudí.

EMA odporučila podmienečné schválenie antivirotika paxlovid

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila podmienečné schválenie antivirotika paxlovid farmaceutickej spoločnosti Pfizer na používanie v 27-člennej Európskej únii (EÚ).

Vo štvrtkovom vyhlásení EMA uviedla, že liek by mohol pomôcť ľuďom s ochorením COVID-19 vyhnúť sa vážnemu priebehu a hospitalizácii. Experti európskeho regulačného úradu odporúčali podávanie tabletky dospelým, ktorých stav si nevyžaduje kyslíkovú liečbu, a hrozí im vyššie riziko ťažkého priebehu ochorenia.

Úrady v Spojených štátoch a Veľkej Británii schválili používanie lieku už v decembri, no upozornili, že jeho zásoby budú obmedzené. Tabletky od Pfizeru aj konkurenčnej spoločnosti Merck Sharp & Dohme (MSD), ktorej schválenie sa očakáva čoskoro, by mali byť účinné aj proti nákaze variantom koronavírusu omikron, pretože nie sú zamerané na spike proteín vírusu.

Uložiť článok

Najnovšie články