Vedci už roky bijú na poplach a varujú, že pokles biodiverzity na celom svete je predzvesťou 6. masového vymierania živočíšnych druhov. Podľa najnovšej štúdie to už začalo.
Sme svedkami vymierania
„Drasticky zvýšená miera vymierania druhov a klesajúca početnosť mnohých populácií zvierat a rastlín sú dobre zdokumentované, no niektorí popierajú, že tieto javy vedú k hromadnému vymieraniu,“ hovorí biovedec Robert Cowie z Havajskej univerzity z časti Manoa v meste Honolulu.
Uvádza, že popieranie je založené na vysoko neobjektívnom hodnotení krízy, ktorá sa zameriava na cicavce a vtáky, avšak ignoruje bezstavovce, ktoré tvoria väčšinu biodiverzity. V novej štúdii publikovanej v časopise Biological Reviews sa Cowie spolu s kolegami snažil vyvrátiť názory popieračov vymierania zameraním sa na úbytok bezstavovcov, ktorým sa dostáva menej pozornosti a to dokonca aj vo váženej klasifikácii Červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN.
Až 13 percent
„Červený zoznam je silne zaujatý,“ uvádza Cowie v štúdii. Tvrdí, že všetky vtáky či cicavce sú hodnotené podľa kritérií ochrany, avšak iba malá časť bezstavovcov si získava pozornosť. Vadí mu, že mnohí sa k tomu stavajú tak, akoby bezstavovce ani neexistovali.
Vedci tvrdia, že od roku 1500 vyhynulo približne 1,5 percenta hodnotených druhov cicavcov a vtákov. Ak však urobíme extrapoláciu na základe odhadov vyhynutia bezstavovcov, ktoré IUCN nezohľadňuje, situácia vyzerá oveľa horšie. Na základe extrapolácií z predchádzajúcich štúdií skúmajúcich úbytok bezstavovcov vedci naznačujú, že približne 7,5 až 13 percent zo všetkých približne dvoch miliónov známych rastlín a živočíchov na Zemi mohlo vyhynúť od roku 1500.
„Zahrnutie bezstavovcov bolo kľúčom k potvrdeniu, že sme skutočne svedkami začiatku šiesteho masového vymierania v histórii Zeme,“ hovorí Cowie.
Na otázku, či možno tento nebezpečný trend zastaviť, vedci nepoznajú odpoveď. Poznamenávajú však, že popieranie krízy alebo jej negovanie je zbavením sa morálnej zodpovednosti a vyzývajú vedcov a ochranárov, aby neustále upozorňovali na krízu biodiverzity.
Poznamenávajú, že pravdepodobne nebudeme schopní zachrániť všetky druhy, ale ak budeme konať opatrne a naliehavo, možno sa podarí zachovať väčšinu pre budúcnosť.
Nahlásiť chybu v článku