Kritika populárneho seriálu 13 Reasons Why ani roky po svojej premiére (a už aj konci) neutícha. Kvôli citlivým témam bol často terčom útokov zo strany pobúrených rodičov a rôznych organizácií chrániacich mladistvých, pretože údajne glorifikoval samovraždy, zľahčoval sexuálne násilie a bol nevhodným pre teenagerov. Samotný streamovací gigant ale musel kvôli tomuto seriálu nielen čeliť kritike, ale aj súdnym sporom. Jeden teraz vyhral.
Známu streamovaciu službu Netflix ešte v auguste minulého roka zažaloval muž menom John Herndon, ktorý sa k tomuto kroku odhodlal po tom, čo tragicky prišiel o svoju milovanú 15-ročnú dcéru. Tú mal k samovražde dohnať práve spomínaný seriál 13 Reasons Why, ktorého hlavná hrdinka taktiež svoj vlastný život ukončila. Informoval o tom portál Unilad.
K samovražde ju mal dohnať populárny seriál
Predmetná scéna, ktorá samovraždu postavy menom Hannah (stvárnila ju herečku Katherine Langford) zobrazila, bola terčom kritiky zo všetkých strán. Netflix sa ju napokon pod náporom sťažností a žiadostí rozhodol upraviť a z deja ju vymazať. Urobil tak ale až v roku 2019, teda dva roky po premiére prvej série na odporúčanie zdravotníkov. Keďže viaceré organizácie Netflix za seriál kritizovali, pridal tiež ku každej jednej epizóde upozornenie, že ak diváci trpia akýmikoľvek psychickými problémami, majú vyhľadať pomoc a zdôveriť sa odborníkom či ľuďom, ktorým dôverujú. Ani to však nepomáhalo a po zhliadnutí seriálu si mnohí siahli na život. Vrátane 15-ročnej Belly Herndonovej, ktorá samovraždu spáchala ešte v apríli 2017.
Podľa jej otca, ktorý napokon známu streamovaciu službu zažaloval, za to vo veľkej miere mohol seriál 13 Reasons Why.
Netflix cielil na zraniteľné deti
Herndon v žalobe uviedol, že jeho dcéra „umrela v dôsledku delikventných činov a opomenutia Netflixu, ktoré spôsobili alebo aspoň podstatne prispeli k jej samovražde“. Nezabudol však doplniť, že Netflix cielene vytvoril algoritmy, ktoré seriál odporúčali zraniteľným deťom a „zmanipulovali ich, aby sledovali obsah, ktorý bol pre nich hlboko škodlivý“.
Tvorcovia seriálu, služba Netflix, ako aj viacerí odborníci, ktorí pracujú so psychicky labilnými jedincami, však uviedli, že práve seriály a filmy ako 13 Reasons Why mládeži často pomáhajú bojovať s ich problémami a vysvetľujú im, že samovražda nie je cesta. Zároveň tiež otvárajú pálčivé a tabuizované témy, o ktorých nikto nechce hovoriť a pred ktorými mnohí zatvárajú oči.
Gigant spor vyhral, označil ho za scestný
Samozrejme, viniť tvorcov, že môžu za samovraždy mladistvých tým, že nakrútia a zverejnia nejaké dielo, je vo väčšine prípadov pritiahnuté za vlasy. V prípade 13 Reasons Why nijakým spôsobom nikoho z divákov nenavádzali k tomu, že riešením akéhokoľvek problému je samovražda. Aj vďaka tomu napokon Netflix tento súdny spor vyhral, aj keď ide o pomerne smutnú výhru.
Právnici streamovacej služby poukázali na to, že od premiéry seriálu, ako aj samovraždy Belly, ubehlo až príliš veľa času. John Herndon Netflix zažaloval až v auguste 2021.
Poukázali tiež na to, že v kinách i na ostatných streamovacích platformách boli uvedené desiatky ďalších podobných filmov a seriálov, ktoré taktiež rozoberajú tematiku samovrážd mladých ľudí. Žalobu Herndona Netflix označil za „v zásade scestnú“. Viac k prípadu ale nikto z predstaviteľov spoločnosti nekomentoval.
Nahlásiť chybu v článku