Foto: pexels

Čo sa týka cestovania, obyvatelia niektorých krajín majú väčšiu slobodu, iní zase menšiu.

Viete, do koľkých krajín môžete vycestovať so slovenským pasom? Spoločnosť Henley & Partners pravidelne monitoruje silu pasov už od roku 2006 a s novinkami v hodnoteniach prichádza aj v roku 2022. Ako sa oproti minulému roku zmenila pozícia Slovenska či ďalších krajín?

Článok pokračuje pod videom ↓

Koľko krajín navštívite so slovenským pasom?

Ako informuje portál CNN, aj nový variant koronavírusu omikron ukázal, ako sa rapídnym tempom zväčšuje priepasť medzi chudobnými a bohatými krajinami, pokiaľ ide o možnosti týkajúce sa cestovania. Napríklad, mnohé africké krajiny čelia opatreniam, ktoré niektorí prirovnávajú k cestovateľskému aparteidu. Ak však na moment odhliadneme od pandémie, cestovateľských možnosti je každým rokom viac a viac.

V roku 2006 hodnotenie Henley Passport Index uviedlo, že priemerný počet krajín, ktoré môžete s pasom (bez toho, aby ste potrebovali víza) navštíviť, je 57.

V súčasnosti sa počet takmer zdvojnásobil, s pasom navštívite v priemere 107 krajín. Takúto výhodu si však môžu užívať najmä bohatšie európske a ázijské krajiny, či obyvatelia severoamerických štátov. Obyvatelia krajín, ako je napríklad Angola či Laos, môžu s pasom vycestovať len do 50 štátov sveta.

Foto: pexels

Pasy a víza výrazne ovplyvňujú sociálnu nerovnosť

Christian H. Kaelin, ktorý stojí na čele spoločnosti Henley & Partners, hovorí, že po pandémii bude mimoriadne dôležité zaoberať sa otázkou, ako otvoriť a sprístupniť migračné trasy. Pasy a víza patria medzi tie najdôležitejšie nástroje, ktoré ovplyvňujú sociálnu nerovnosť po celom svete a určujú mieru globálnej mobility.

Ako teda vyzerá rebríček najsilnejších pasov na rok 2022?

1. Japonsko, Singapur (s pasom z týchto krajín môžete vycestovať do 192 štátov)

2. Nemecko, Južná Kórea (190 štátov)

3. Fínsko, Taliansko, Luxembursko, Španielsko (189 štátov)

4. Rakúsko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Švédsko (188)

5. Írsko, Portugalsko (187 štátov)

6. Belgicko, Nový Zéland, Nórsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, Spojené štáty americké (186 štátov)

7. Austrália, Kanada, Česko, Grécko, Malta (185 štátov)

8. Poľsko, Maďarsko (183 štátov)

9. Litva, Slovensko (182 štátov)

10. Estónsko, Lotyšsko, Slovinsko (181 štátov)

Podobne ako v predchádzajúcich hodnoteniach, na chvoste rebríčka sa ocitajú krajiny ako Afganistan (26 štátov), Irak (28 štátov), Pakistan (31 štátov), Somálsko (34 štátov) či Severná Kórea (39 štátov). Do hodnotenia bolo celkovo zapojených 199 pasov.

Uložiť článok

Najnovšie články