V Českej republike je už omikron dominantným variantom nového koronavírusu. Informovala o tom v pondelok Česká televízia s odvolaním sa na najnovšie údaje českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ).
Ústav uviedol, že nad hranicu 50 percent zo skúmaných pozitívnych prípadov sa omikron dostal plošne v ČR sobotu 8. januára. V nedeľu sa objavoval až 79 percentách vzoriek. Spravodajský portál Novinky.cz však upozorňuje na to, že nedeľňajšie údaje môžu byť ovplyvnené menším počtom vykonaných testov a tiež skutočnosťou, že išlo o výsledky prevažne z väčších miest.
Očakáva sa nárast prípadov
Dodáva tiež, že pri započítaní dát za celý uplynulý týždeň ešte stále v Česku prevládal doposiaľ dominantný variant delta, ktorý sa vyskytol v 61 percentách skúmaných prípadov. V Česku bolo za posledných 14 dní zachytených 82 759 prípadov nakazených s denným priemerom zhruba 5911 prípadov.
Tzv. 14-dňová incidencia tak bola približne 773 nakazených na 100 000 obyvateľov. Za toto obdobie bolo nahlásených 3187 hospitalizácií. Najvyššiu sedemdňovú incidenciu variantu omikron aktuálne hlásia hygienické stanice v Prahe a v okresoch Praha-Západ, Praha-Východ a Česká Lípa, píšu Novinky.cz.
„Ako ukazujú dáta, medzi hospitalizovanými za posledných 14 dní naďalej významne prevažujú neočkovaní. Aj vzhľadom k masívnej prevahe omikronu, ktorý sa šíri rýchlejšie ako predchádzajúce varianty, zdôrazňujem znovu dôležitosť očkovania a posilňujúcej dávky očkovania proti COVID-19. Veľký význam má aj dodržiavanie hygienických opatrení,“ zdôraznila riaditeľka SZÚ Barbora Macková.
Piata vlna v Maďarsku
Piata vlna koronavírusovej pandémie, ktorá už zasiahla aj Maďarsko, vyvrcholí zrejme pri dennom počte 13.000 nakazených a 200 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Uviedol to pondelok v Budapešti šéf maďarského rezortu ľudských zdrojov Miklós Kásler.
V rozhovore pre komerčnú rozhlasovú stanicu InfoRádió minister povedal, že jeho odhad bude platiť v prípade, ak sa medzitým neobjaví ďalší variant nového koronavírusu a ak výrazne nestúpne počet zaočkovaných. Pri očakávanej kulminácii piatej vlny pandémie treba podľa jeho slov rátať aj s približne 8000 až 9000 pacientmi hospitalizovanými s covidom.
Kásler pripomenul, že v rámci štvrtej vlny pandémie, ktorá vypukla vlani 7. septembra a ktorá sa vlastne ešte neskončila, do 3. januára potvrdili infekciu koronavírusom 456 000 ľuďom, z ktorých 17 000 bolo hospitalizovaných; 60 percent z nich nebolo zaočkovaných. Z 1850 pacientov napojených v uvedenom období na umelú pľúcnu ventiláciu bolo zaočkovaných 30 percent.
Vo štvrtej vlne do 3. januára zomrelo 9585 chorých s covidom, čo je 2,1-percentná miera úmrtnosti, pričom v predchádzajúcich vlnách bola táto miera takmer štvorpercentná. V Maďarsku s takmer desiatimi miliónmi obyvateľov zaočkovali dosiaľ takmer 6,3 milióna obyvateľov.
Dve dávky dostalo viac ako šesť miliónov a tretiu dávku už takmer 3,3 milióna ľudí. Od začiatku koronavírusovej pandémie v Maďarsku potvrdili už 1.297.612 nakazených a 39.947 úmrtí na komplikácie spojené s covidom.
Nahlásiť chybu v článku