Tropický strom objavený v pralese Ebo v Kamerune bol pomenovaný po americkom hercovi Leonardovi DiCapriovi, ktorý sa zasadzuje za ochranu dažďových pralesov. Vo štvrtok o tom informovali vedci z Kráľovskej botanickej záhrady v Kew pri Londýne.
DiCaprio spustil veľkú kampaň za záchranu lesa pred ťažbou dreva
Ako uviedla agentúra AFP, strom Uvaropsis dicaprio bol predbežne zaradený ku kriticky ohrozeným druhom. Pomenovaním po DiCapriovi vedci ocenili 47-ročného amerického herca za jeho úsilie zabrániť ťažbe dreva v ohrozenom pralese, kde bol nájdený jediný známy exemplár tohto ihličnatého stromu, ktorý meria 4 metre a má len samčie kvety žltozelenej farby.
Hollywoodsky herec spustil na sociálnych médiách rozsiahlu kampaň, ktorou chcel tento les uchrániť pred ťažbou dreva, keď na ňu vláda v Kamerune v roku 2020 dala povolenie. Koncesia na ťažbu dreva bola o niekoľko mesiacov neskôr zrušená prezidentom Kamerunu Paulom Biyaom.
Martin Cheek, pracujúci v botanickej záhrade v Kew, vysvetlil, že ak by kamerunské úrady vydali povolenie, „pravdepodobne by sme tento (botanický) druh stratili v dôsledku ťažby dreva, klčovania a vypaľovania pôdy, ktoré po vydaní koncesie zvyčajne nasledujú“.
Strom sa považuje za kriticky ohrozený
Uvariopsis dicaprio sa však aj napriek tomu považuje za kriticky ohrozený, pretože les, v ktorom rastie, je stále vystavený riziku ťažby dreva a premene pôdy na plantáže.
Výskumníci z Kew a ich partneri z celého sveta v roku 2021 oficiálne pomenovali viac ako 200 druhov rastlín a húb. Niekoľko druhov z tohto zoznamu sa považuje za ohrozených vyhynutím a tri zrejme už vyhynuli.
Vedci z Kew pomenúvajú nové druhy rastlín a húb už viac ako 150 rokov. Nie je nezvyčajné, ak sú nové druhy pomenované po známych ľuďoch: napríklad živočích parazitujúci na kôrovcoch z Karibiku má meno po hviezde reggae Bobovi Marleym (Gnathia marleyi), muška z čeľade ovadovitých po speváčke Beyoncé (Scaptia beyonceae) a žaba žijúca v Ekvádore po britskom princovi Charlesovi (Hyloscirtus princecharlesi), poznamenala AFP.
Nahlásiť chybu v článku