Plošné podávanie posilňujúcich dávok vakcín v bohatších krajinách predstavuje riziko predĺženia celosvetového boja s pandémiou COVID-19, upozornil v stredu generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Riaditeľ WHO upozorňuje na nerovnomerné rozdeľovanie vakcín
Prioritou musí byť podľa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa zníženie počtu úmrtí a pomoc všetkým krajinám dosiahnuť minimálnu zaočkovanosť, ktorú mnohé ešte nedosiahli. Poznamenal pritom, že „prevažná väčšina hospitalizácií a úmrtí pripadá na nezaočkovaných ľudí, nie tých, čo nedostali posilňujúce dávky“.
Vakcíny síce podľa neho v tomto roku zachránili mnoho životov, no ich nerovné rozdelenie zároveň spôsobilo veľa úmrtí. V roku 2021 nám COVID-19 vzal 3,5 milióna ľudí a „my všetci musíme podniknúť ďalšie opatrenia“, zatiaľ čo postupuje nový variant omikron.
Šéf WHO už dávnejšie vyzval na moratórium na podávanie posilňujúcich dávok zdravým dospelým do konca tohto roka s cieľom podniknúť kroky proti nerovnej distribúcii vakcín vo svete. Na online tlačovej konferencii v stredu informoval, že približne 20 % dávok vakcín, ktoré podajú každý deň, predstavujú v súčasnosti posilňujúce alebo doplňujúce dávky.
„Plošné očkovanie posilňujúcimi dávkami pravdepodobne pandémiu skôr predĺži ako ukončí tým, že presmeruje zásoby do krajín, ktoré už majú vysokú zaočkovanosť, čím dá vírusu viac príležitostí šíriť sa a mutovať,“ skonštatoval Tedros.
Tedros dúfa, že rok 2022 pandémiu ukončí
Je pritom podľa neho „zložité pochopiť“, že tri štvrtiny zdravotníckych pracovníkov v Afrike stále nie sú zaočkované a nerovnomernosť dodávok na svete spôsobila, že len polovica členských krajín WHO dokázala do konca tohto roka zaočkovať aspoň 40 % svojej populácie.
Tedros zároveň zopakoval svoje výzvy výrobcom a ďalším krajinám, aby uprednostnili program COVAX a dostali tak vakcíny do krajín, ktoré ich viac potrebujú a „spolupracovali na podpore tých, ktoré najviac zaostávajú“.
„Ak nezaočkujeme celý svet … Nemyslím si, že môžeme túto pandémiu ukončiť,“ skonštatoval Tedros a dodal, že úrady už vírus lepšie poznajú a majú efektívnejšie nástroje na boj proti nemu. „Musíme k tomu pridať všeobecnú implementáciu a spravodlivosť a dúfať, že rok 2022 túto pandémiu ukončí,“ dodal.
Nahlásiť chybu v článku