Foto: unsplash/ picryl

Môže sa neurochirurgom stať človek s priemerným intelektom?

Pri niektorých povolaniach automaticky očakávame, že ľudia, ktorí ich vykonávajú, disponujú špecifickým súborom schopností a vlastností. Napríklad, lekári sú neraz vnímaní a vyobrazovaní ako géniovia, ktorí vedia všetko. Naozaj je však napríklad neurochirurg múdrejší ako taký kuriér alebo predavač?

Článok pokračuje pod videom ↓

Sú naozaj múdrejší ako ostatní?

Odborníkom sa v jednej z najnovších štúdií podarilo zistiť, že neurochirurgovia či raketoví inžinieri nie sú múdrejší ako zvyšok populácie, aj keď sa to od nich automaticky očakáva. V rámci štúdie, ktorá bola publikovaná v špeciálnom vydaní časopisu BMJ, vedci otestovali 329 leteckých inžinierov a 72 neurochirurgov.

Ich úlohou bolo splniť 12 úloh za pomoci online testu s názvom Great British Intelligence Test (GBIT). Samozrejme, odpovedali aj na otázky týkajúce sa veku, pohlavia a množstva skúseností v obore, v ktorom pracujú.

Foto: unsplash

Úlohy boli podľa portálu The Guardian zamerané na rôzne aspekty kognitívnych schopností, vrátane plánovania, odôvodňovania, pracovnej pamäti, pozornosti či spracovania emócií. Výsledky boli následne porovnávané s tými, ktoré dosiahlo 18 000 ľudí z bežnej britskej populácie.

Výraznejší rozdiel so vedci všimli len v prípade neurochirurgov. Ukázalo sa, že dokážu riešiť problémy rýchlejšie ako bežná populácia, ich schopnosť vydolovať informácie z pamäti je však na tom o niečo horšie.

Nemusí byť každý dobrý vo všetkom

Odborníci si myslia, že je to tak preto, lebo pri vykonávaní svojej práce neurochirurg zvyčajne nemá príliš veľa času na premýšľanie, čas zohráva kritickú úlohu. Nie je však celkom jasné, či toto povolanie priťahuje ľudí, ktorí dokážu rýchlo riešiť problémy alebo to majú neurochirurgovia jednoducho natrénované.

Foto: unsplash

Výskum bol inšpirovaný vtipom, v ktorom raketový inžinier hovorí: „Operácia mozgu…, to nie je raketová veda, však?“. Aj keď však dokážu neurochirurgovia riešiť problémy o niečo rýchlejšie, vo všeobecnosti nie je možné povedať, že by bol neurochirurg múdrejší ako raketový inžinier alebo naopak.

Rozdiely medzi nimi sú len minimálne. Napríklad, raketový inžinier dokáže jednoduchšie manipulovať s mentálnymi obrazcami vo svojej mysli. Neurochirurg zas dokáže častejšie určiť definíciu slov, ktoré sa bežne nepoužívajú.

To podľa odborníkov znamená, že človek v každom povolaní disponuje istým súborom schopností. Niekto vyniká v jednej veci, ďalší zase dokáže niečo iné. Nemusíme byť predsa všetci dobrí vo všetkom. Týka sa to teda aj neurochirurgov či raketových inžinierov. Nemusia byť múdrejší ako ostatní, jednoducho sú dobrí v tom, čo robia.

Uložiť článok

Najnovšie články