Tak ako každý rok, aj tento sa cestovateľské a prírodopisné magazíny predbiehajú v tom, ktoré krajiny a destinácie svojim čitateľom odporučia na návštevu v tom novom. Po tom, čo sa začiatkom novembra vo výbere časopisu Lonely Planet ocitli krajiny ako Slovinsko, Omán alebo Maurícius, teraz prichádza so svojím výberom 25 destinácií, ktoré musíte v novom roku navštíviť, aj rovnako prestížny magazín National Geographic.
Už viete, kam sa v budúcom roku vyberiete na letnú dovolenku, alebo ktoré krajiny navštívite? Každý z nás ma svoje sny, no niekedy je rozhodovanie, na splnenie ktorého sna vynaložíme ušetrené peniaze, nesmierne ťažké. V tomto ale môžu vo veľkom pomôcť výbery tých najpovolanejších – cestovateľov, influencerov a odborníkov na turizmus, ktorí pre magazín National Geographic (NG) vytvorili zoznam 25 najatraktívnejších miest na Zemi, ktoré skrátka musíte aspoň raz za život navštíviť.
Tohtoročný rebríček miest NG rozdelil do piatich kategórií – príroda, dobrodružstvo, kultúra, udržateľnosť a rodina. Sústredil sa predovšetkým na národné parky a život vo voľnej prírode, outdoorové aktivity a zážitky, ekologické cestovanie a viacgeneračné výlety. Ktoré krajiny a miesta teda autori populárneho časopisu odporúčajú?
Najlepšie miesta, kde si užijete nádhernú prírodu
Jazero Bajkal, Rusko
Vaše cestovateľské sny odporúčajú novinári si začať plniť v Rusku, konkrétne pri najstaršom a najhlbšom jazere sveta Bajkal. To je väčšie, než všetky veľké jazerá v Severnej Amerike dohromady a zároveň predstavuje pätinu zásob sladkej vody celej planéty. Nachádza sa v južnej časti Východnej Sibíri a aj keď je mimoriadne veľké, po Kaspickom mori je „až“ druhým najväčším ruským jazerom. Jeho plocha vodnej hladiny zaberá 31 500 kilometrov štvorcových a vek jazera sa odhaduje na približne 25 miliónov rokov.
Cestovateľov jazero Bajkal uchváti viacerými prírodnými scenériami, objavovať môžete celkovo jeho 27 ostrovov, viac ako 1 200 druhov rastlín a zvierat, ktoré nežijú nikde inde na Zemi len tu. Obľúbená destinácia sa ale v nedávnom období dostala aj do nemilosti ľudí a bojuje s nadmerným znečistením, za ktoré je zodpovedný štát, miestni obyvatelia, ktorí sú závislí na príjmoch z turizmu, ale aj klimatická zmena, ktorá poškodzuje tamojší krehký ekosystém.
V roku 1996 bol Bajkal zapísaný aj do svetového zoznamu dedičstva UNESCO a patrí medzi najúžasnejšie prírodné divy sveta. Vteká doň 337 riek a jeho priezračnosť je až 40 metrov v hĺbke do 60 metrov. Najhlbší bod jazera je 1 642 metrov.
Belize
Aj keď sa táto krajina najmä na Slovensku preslávila ako raj všetkých podvodníkov, na svoje si pri jej návšteve prídu aj poctiví občania a cestovatelia. NG odporúča v roku 2022 nahliadnuť do tejto tropickej divočiny na vlastné oči, keďže ochranári bojujú najmä o zachovanie jedného z najväčších zostávajúcich tropických dažďových pralesov amerického kontinentu.
Belize toho ponúka na návštevu viac než dosť. Príroda krajiny je domovom úžasnej škály endemických a ohrozených druhov živočíchov žijúcich vo voľnej prírode. Medzi nimi napríklad národne zviera Belize – tapír, tiež aj čierne vrešťany, ale aj viac ako 400 druhov vtákov či najväčšiu prežívajúcu populáciu jaguára v Strednej Amerike. Vydať sa ale môžete aj po stopách histórie či za oddychom – karibské pláže poskytnú útočisko všetkým, ktorí milujú pestrofarebné variácie vytvorené prírodou i morom.
Najkrajšie miesta, kde zažijete tie najlepšie dobrodružstvá
Palau
A čo tak výlet do Oceánie za adrenalínovým zážitkom v podobe plávania so žralokmi? Aj pre túto nezvyčajnú zábavu vybral NG ostrovnú Palauskú republiku ako jedno z miest, ktoré skrátka musíte navštíviť.
Pri príchode do Palau musí každý jeden návštevník zložiť Palauský sľub, ktorý musia všetci podpísať. Sľúbia ním, že „jediné stopy, ktoré v krajine zanechajú, budú tie, ktoré zmiznú“. Tento ekologický záväzok tvorený 59 slovami bol navrhnutý deťmi a pre budúce generácie tohto vzdialeného súostrovia v západnom Tichomorí, aby pomohol chrániť kultúru a životné prostredie krajiny pred negatívnymi vplyvmi turizmu.
Až 80 % vôd Palau tvorí jeden z najbohatších ekosystémov na planéte a je jednou z najväčších chránených morských oblastí sveta, ktorá je domovom približne 700 druhov koralov a viac ako 1 300 druhov rýb, vrátane rôznych druhov žralokov. A práve k tým sa môžete aj ponoriť. Už od 27. februára do 6. marca sa bude konať špeciálny Shark Week Palau, ktorý okrem prednášok a exkurzií ponúkne aj možnosť zaplávať si s týmito morskými predátormi. Nielen však to.
Povodie Seiny vo Francúzsku
Milovníci cyklistiky a dobrodružstiev s nimi spojenej si istotne prídu na svoje vo Francúzsku. Len pred rokom tam bola otvorená nová, 420 kilometrov dlhá cyklotrasa La Seine à Vélo, ktorá vedie z Paríža až k Normanským ostrovom. Jej prechodom máte možnosť spoznať aj rodný dom Clauda Moneta, no ponúka aj menej známe majstrovské diela, ako napríklad pouličné umenie, ktoré doslova rozjasňuje parížsky kanál Saint-Denis.
420-kilometrová cyklotrasa má celkovo 15 etáp a prechádza cez chránené prírodné oblasti, vrátane vtáčej rezervácie Grande Noé v Normandii. Tu je možné navštíviť ruiny opátstva Jumiéges či absolvovať prehliadku Abbaya Saint-Wandrille, storočia starého a stále fungujúceho opátstva v správe benediktínskych mníchov. A, samozrejme, je toho viac, pretože trasa začína v Paríži, ktorý sám o sebe ponúka viac než dosť.
Tipny na výlety pre milovníkov udržateľnosti
Národný park Chimanimani v Mozambiku
Ochrancovia životného prostredia bývajú často širokej verejnosti na smiech. V Mozambiku sa ale miestnym ochranárom podarilo niečo, čo im môže závidieť hoc aj celý svet.
Národný park Chimanimani nachádzajúci sa v hornatej hranici krajiny so Zimbabwe bol založený v októbri 2020 a je najnovším národným parkom v Mozambiku. Jeho súčasťou je aj najvyšší vrch krajiny – Mount Binga (2 439 m. n. m.), no v neposlednom rade išlo kedysi aj o domov slonov, levov a iných veľkých zvierat, ktorých obrazy na skalách sa v horách nachádzajú. Tie vytvorili predkovia tamojších domorodcov.
V tomto parku môžu návštevníci absolvovať udržateľné turistické aktivity, ako je pozorovanie vtákov, turistika k lesným vodopádom a prespanie v kempe Ndzou. Ako hovoria tí, ktorí Chimanimani navštívili, na míle ďaleko nie sú žiadne cesty a je tu úplne ticho, takže jediné zvuky, ktoré budete počuť, sú zvuky prírody a jej prirodzených obyvateľov.
Łódź v Poľsku
Mnohí travel influenceri o tomto poľskom meste hovoria ako o „najhipsterskejšom meste na svete“, UNESCO ho v roku 2017 menovalo „Mestom filmu“ pre jeho bohatú kinematografickú kultúru.
Łódź bolo kedysi centrom textilnej výroby, najmä počas 19. a 20. storočia, no dnes si mesto buduje imidž zeleného mesta a svoju priemyselnú minulosť dáva do úzadia. Mesto dbá na eko trendy a využíva najvhodnejšie a najnovšie možnosti zelenej energie (energie z biomasy a odpadového paliva na vykurovanie domov), v roku 2021 sa tiež mesto zaviazalo, že zníži emisie CO2 a premávku v centre mesta inštaláciou nabíjacích staníc pre elektromobily.
Łódź má takmer tretinu územia pokrytú zelenými plochami a parkmi, ktoré vznikajú aj na miestach bývalých priemyselných tovární. Okrem nich buduje aj rôznorodé kultúrne centrá. Ak sa sem vyberiete, za návštevu istotne stojí aj miesto s názvom OFF Piotrkowska – rušná, umelecká, dizajnová, streetfoodová a klubová štvrť nachádzajúca sa v bývalej bavlnárskej továrni. Tá ale nie je jediná, v meste ich je ešte viac.
Najlepšie miesta, kam môžete vyraziť za kultúrou a históriou
Hora Jingmai, Čína
NG na návštevu v roku 2022 odporúča aj jedno z najstarších historických kultúrnych miest v Číne. Hora Jingmai sa má totiž práve budúci rok stať jednou z najnovších lokalít svetového dedičstva UNESCO.
Staroveké čajové plantáže na hore Jingmai spoločne tvoria najväčšiu plantáž čajovníkov sveta, kde ich rastie asi 1,13 milióna, pričom najstarší má až 1400 rokov.
Tento región sa nachádza v odľahlej juhozápadnej časti provincie Yunnan a je tiež východiskovým bodom pravekej „čajovo-konskej cesty“, ktorá svoj prívlastok dostala podľa svojho primárneho účelu – výmena čínskeho čaju za tibetské kone. Dnes túto trasu zahltili diaľnice, no čajové plantáže zostali, rovnako ako aj miestne etnické menšiny Blang, Dai, Hani a Wa, ktoré si dodnes zachovávajú svoje vlastné jazyky, zvyky a festivaly. Objavte ich aj vy počas vlastného výletu.
Procida, Taliansko
Taliansko toho vie ponúknuť viac ako len pláže, pizzu a cestoviny. Príkladom je hlavné mesto kultúry, ktorým bolo mesto Procida vyhlásené na rok 2022.
Toto ostrovné mesto nachádzajúce sa len 40 minút juhozápadne od Neaopla je dostupné trajektom. Budúci rok využije na propagáciu miestnej kultúry, ktorá utŕžila bolestné rany najmä počas pandémie. Práve kultúru a jej dôležitosť budú ilustrovať rôzne podujatia.
Počas celého budúceho roka bude možné navštíviť rôzne podujatia, výstavy, festivaly a predstavenia počas viac ako 300 dní. Mesto tým chce podporiť nielen kultúrnu sféru, ale aj turizmus, pričom dôraz bude klásť na zodpovednosť, aby sa zabránilo masovému prílevu návštevníkov počas leta. Obdivovať tu okrem iného možno Palazzo d’Avalos, renesančný palác z roku 1500, ktorý bol v roku 1988 zatvorený. Jeho renovácia však poskytne domov pre zeleň aj mestský park, zároveň tu možno objaviť a spoznať históriu izolácie, keďže ide o bývalú väznicu.
Najlepšie miesta pre rodiny s deťmi
Povodie Dunaja
Naplánovať zaujímavú rodinnú dovolenku, počas ktorej spoznáte nie jednu, ale hneď 10 európskych krajín, nemusí byť až také zložité. Stačí sa vydať na plavbu loďou po Dunaji, ktorý preteká Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Chorvátskom, Srbskom, Rumunskom, Bulharskom, Moldavskom aj Ukrajinou.
Samozrejme, absolvovať na jeden šup sa nedá, avšak väčšina z trás plavieb po Dunaji zahŕňa zastávky v najmenej štyroch z krajín. To vám aj vašim deťom umožní spoznať rôzne kultúry i národnosti a veľa ďalšieho.
Bonaire, Venezuela
A na záver opäť niečo z exotiky, čo si však neužijú len zamilované páriky, ale aj rodiny s deťmi. Pokiaľ vás láka oslnivé tyrkysové more, palmy, biele pláže a uvoľnená atmosféra, vyrazte budúci rok do Venezuely, konkrétne na ostrov Bonaire, ktorý toho ponúka viac než dosť pre všetkých.
V porovnaní s ostatnými karibskými ostrovmi je tichý, no stále pomerne divoký a nedotknutý. Pri jeho pobreží leží jedna z najstarších morských rezervácií sveta, kde možno obdivovať koralové útesy. Tie navyše môžete obdivovať vďaka potápaniu i šnorchlovaniu. Pozorovať tu možno až 57 druhov koralov a viac ako 350 rôznych druhov rýb. Na svoje si prídu malí aj veľkí vďaka absolvovaniu školy potápania. Ideálna rodinná dovolenka v srdci exotického raja.
Viac z cestovateľských tipov prestížneho a populárneho magazínu National Geographic nájdete na webe.
Nahlásiť chybu v článku