Foto: Profimedia

Freddie Mercury v jeden deň oznámil celému svetu, že má AIDS a na druhý deň, pred 33 rokmi, zomrel.

Extravagantné a energické vystupovanie na pódiu, nezáujem o mediálny tlak, no hlavne ikonický nenahraditeľný hlas. Freddie Mercury sa svojou tvorbou a odkazom môže právom zaradiť medzi najväčších hudobných revolucionárov všetkých čias, ktorý navždy ovplyvnil hudobný priemysel. Divoký život s famóznou kariérou skončil v dôsledku zákernej choroby priskoro, pričom aj posledné dni života si Freddie napokon režíroval podľa seba.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Keď vošiel do miestnosti, nevyzeral vôbec dobre. Bol v zlom stave. Ťažko sa mu chodilo, dokonca sa mu aj ťažko sedelo. Pýtal si len nalievať panáky vodky. Vypil jeden, poprosil si ďalší, podoprel sa a niekam odkráčal,“ takto opisuje gitarista Brian May záverečné obdobie života ikonického speváka kapely Queen píše Independent.

Život Freddieho Mercuryho poznačila najmä veľkolepá kariéra, počas ktorej vydali so skupinou Queen desiatky známych a dodnes hrajúcich hitov. Medzi najzvučnejšie patria určite Another One Bites the DustBohemian Rhapsody, Killer Queen, We Are the Champions, Love of My Life, Under Pressure či I Want to Break Free. Charizmatický rodák zo Zanzibaru sa počas aktívneho obdobia presadil aj na sólovej ceste, kedy pôsobil ako producent a hosťujúci hudobník pre iných spevákov.

Foto: Profimedia

Mercury, narodený v roku 1946 s menom Farrokh Bulsara, bol synom indických parsov, ktorí sa z Indie cez Zanzibar dostali do Veľkej Británie. Samotný Farrokh navštevoval chlapčenskú strednú školu v Indii, pričom od narodenia mal aj britské občianstvo, keďže Zanzibar patril v tej dobe pod koloniálnu správu Spojeného kráľovstva, uvádza portál Rolling Stone. Mercury sa napokon presťahoval vo veku 18 rokov s rodinou na okraj Londýna, kde vyštudoval vysokú školu so zameraním na umenie a dizajn.

Kariéra a životný štýl, ktorý si vybral svoju daň

Bulsara od mladého veku vedel, že život chce zasvätiť hudbe a vystupovaniu pred davom ľudí. Po škole nastúpil do viacerých pracovných pozícií, pričom už v tej dobe spieval v kapele Smile s dlhodobými kolegami, bubeníkom Rogerom Taylorom a gitaristom Brianom Mayom. Kolotoč úspechov sa aj podľa Taylorovho rozhovoru pre Reader’s Digest rozkrútil v úvode 70. rokov. V tej dobe sa ku kapele pridal basgitarista John Deacon, zoskupenie zmenilo názov zo Smile na Queen a samotný Farrokh si úradne zmenil meno na Freddie Mercury.

Foto: Profimedia

Queen začal nahrávať albumy, pričom ich energia a nová vlna rockovej hudby im priniesla raketový vzostup na popredné priečky hitparád po celom svete. Veľké turné naprieč kontinentmi a neustále koncerty sa v tej dobe často niesli v znamení divokých žúrov, na ktorých nechýbali drogy či alkohol. V tom čase sa naplno prejavila aj Mercuryho orientácia, o ktorej sa už predtým viedlo množstvo diskusií. Freddie bol verejnosťou považovaný za bisexuála, no neskôr vyšla najavo jeho homosexualita a dlhý zoznam jednorazových partnerov.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články