Ilustračná snímka: Unsplash

Dve zariadenia, dve rovnaké sumy, avšak úplne odlišný výkon.

S nastávajúcimi vianočnými sviatkami možno mnohí uvažujeme nad kúpou novej elektroniky. Aj keď smartfóny preberajú stále viac a viac funkcií, ak ide o školu, prácu, alebo o lepšie a kvalitnejšie hry, stále siahame buď po klasických stolových počítačoch, alebo ešte radšej po notebookoch, ktoré sú predsa len o niečo viac pohodlnejšie a hlavne sú prenosné. 

Ak si dnes kúpite nový notebook s cenovkou napríklad 350 eur, musíte sa jednoducho v niečom uskromniť. Ak sa však pozriete na repasované notebooky v tejto cene, odrazu zistíte, že s výkonom zariadenia ste niekde úplne inde.

Prečo „repas“?

Repasované notebooky sú trendom, ktorý sa do popredia dostáva čoraz viac. Podobne, ako keď si niekto kupuje jazdené auto, je možné si kúpiť aj už používaný notebook.

Repasované notebooky pochádzajú často z medzinárodných firiem, ktoré potrebujú pracovať s tými najnovšími a najlepšími modelmi. Bežne sa tak stáva, že posúvajú ďalej kúsky, ktoré vydržia ešte roky. Tieto prémiové notebooky sú na rozdiel od bežných notebookov, vyrábané z odolných a kvalitných materiálov. Tam, kde bežný notebook z obchodu používa plast, prémiové notebooky majú hliník či karbón. Aj preto dokážu ešte skvele fungovať niekoľko rokov.

Ilustračná snímka: Unsplash

Koncept výkupu/nákupu a následného predaja repasovaných notebookov je logickým vyústením situácie na trhu a čoraz väčšieho záujmu spotrebiteľov o ekológiu a udržateľnosť. V tomto smere by sme chceli fungovať aj my, dať použitej elektronike opäť šancu a tak znížiť množstvo odpadu či podporiť recykláciu,“ prezradil špecialista na výkup notebookov Matej Foltán z Mobilonline.

Nie sú to teda pochybné bazárovky s neistou minulosťou a s ešte neistejšou budúcnosťou. Paradoxom je, že repasované notebooky vďaka kvalitným materiálom vydržia dlhšie ako bežne zakúpené nové notebooky. Po technickej stránke fungujú stále ako nové. Ako  uvádza portál Mobilonline, tieto notebooky sú vyčistenené, odmastenené a je z ich vnútra odstránený prach. Následne notebooky prechádzajú rozsiahlymi testami funkčnosti. Kontroluje sa batéria, kvalita obrazovky či zvuku či samotný výkon. Na základe toho je potom repasovaný notebook zaradený do kategórie podľa známky opotrebenia.

Aktuálne získavame 100 % notebookov z firiem, ktoré nám garantujú, že notebooky prešli dôkladnou kontrolou a sú plne funkčné. Vďaka tomu sa môžeme sústrediť viac na kvalitu produktov, ktoré ponúkneme. Výkup od jednotlivcov plánujeme spustiť v blízkej budúcnosti. Momentálne sa snažíme vyriešiť systém oceňovania notebookov a ich preberania od zákazníkov tak, aby mali čo najväčší komfort a dobrú cenovú ponuku,“ uvádza Foltán.

Rovnaká cena, rozdielne vnútro

Aby sme sa mohli aj konkrétne pozrieť na zariadenia, na porovnanie sme si na jednej strane zobrali nový notebook Acer Chromebook 14 s cenovkou 349 eur. Na druhej strane je to repasovaný Lenovo ThinkPad T460, ktorý u predajcu Mobilonline.sk stojí 339 eur.

Tieto dva notebooky sme vybrali preto, lebo na prvý pohľad majú viacero podobností a sú vhodné napríklad pre študenta, ktorý si ho chce brať na prednášky a pracovať s ním v škole, no rovnako ho chce vo voľných chvíľach využiť aj na zábavu.

black Lenovo laptop computer
Ilustračná snímka: Unsplash

Spoločným menovateľom je 14-palcový displej s rovnakým rozlíšením a podobná hmotnosť, aj keď Lenovo má váhu o 250 gramov vyššiu. Lenovo je tiež o pár milimetrov väčšie. Aj keď milimetrové rozdiely vo veľkosti nie sú ničím zásadným, pomerne veľký rozdiel vo váhe dáva Lenovu malú nevýhodu.

Viac jadier nemusí byť vždy lepšie

Acer sa pýši procesorom Intel Celeron N4120 Gemini Lake so štyrmi jadrami, pričom frekvencia procesora je 1,1 GHz. Integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 600 stačí na bežné fungovanie a veľkosť operačnej pamäte 4 GB rozhodne neoslní, no opäť, na bežné fungovanie postačuje. 

SSD disk má veľkosť 128 GB, čiže po nejakom čase bude treba premazávať nevyužívané súbory. Rozhodne však poteší, že trojčlánkovú batériu je možné nabíjať cez USB-C.

Pri pohľade na Lenovo už vidíme zaujímavejší procesor Intel Core i5 6300U s dvomi jadrami o frekvencii 2.4 GHz, čo je, napriek polovičnému počtu jadier, oveľa lepšia výbava. Integrovaná grafika je HD Graphics 4400, ktorá si poradí aj s už náročnejšou hrou. Operačná pamäť je tu dvojnásobná, a to až 8 GB, čo zaručuje svižnosť celého systému.

Pokiaľ ide o disk, nájdeme tu SSD o veľkosti 240 GB. Poteší aj možnosť vložiť SIM kartu a používať tak mobilný internet bez nutnosti vytvárania hotspotov.

Investícia, ktorá má rozum

Prémiové repasované notebooky, ktoré stáli pôvodne aj 2 000 eur, je takto možné získať za zlomok ceny. Dostanete zariadenie, ktoré sa stále radí medzi špičku. Samozrejme, keďže notebook bol už používaný, má nejaké škrabance. Sú preto rozdelené do kategórií, podľa toho, či sa na tele nachádzajú nejaké škrabance alebo preliačiny. Dôležité však je, že tieto drobné poškodenia, ktoré vznikli bežným používaním, nemajú vplyv na funkčnosť.

Ilustračná snímka: Unsplash

Rovnako, ako keď si kupujete jazdené auto staré dva roky, tak mu bez problémov prepáčite drobné odery či škrabance na laku, tak tu je to presne to isté. Repasované notebooky sú navyše aj ekologické.

“Tak, ako sa snažíme predajom repasovaných notebookov znižovať množstvo elektroodpadu, snažíme sa tiež redukovať množstvo odpadu vznikajúceho z obalových materiálov. V budúcnosti preto plánujeme baliť všetky notebooky bez použitia akýchkoľvek plastov,” hovorí Foltán.

Ideálny darček na Vianoce

Ak rozmýšľate nad nákupom darčeka na Vianoce a chceli by ste darovať notebook či smartfón, ktorých nová cena môže byť aj štvorciferná, no vy toľko utratiť nechcete, rozhodne sa oplatí preštudovať si stránky Mobilonline.

Pri nákupe na Mobilonline navyše k repasovanému notebooku získate predinštalovaný Windows Professional, záruku až na dva roky, 60 dní na vyskúšanie a tajný darček.

Ak by ste sa naopak chceli svojho starého smartfónu zbaviť, rovnako aj napríklad smart hodiniek, náramkov či tabletov, Mobilonline ich od vás môže tiež vykúpiť.

V spolupráci s Mobilonline
Uložiť článok

Najnovšie články