Alternatívne a obnoviteľné zdroje sú každým rokom vo svete stále obľúbenejšie a využívanejšie. Dnes, keď si už (skoro) každý obyvateľ tejto planéty uvedomuje obrovské následky ľudskej činnosti na prirodzený chod prírody, sú tieto alternatívy často vyhľadávané. V minulom roku sa v tomto smere stala najekologickejšou krajinou Kostarika, o čom sme vám už písali v našom staršom článku. Veľký pokrok však v poslednom čase urobila aj jedna z európskych krajín, a to Škótsko.
Porovnávať Kostariku a Škótsko vo výrobe elektrickej energie nie je príliš rozumné. V Kostarike je spotreba energie v priemere celkom nízka, absentuje tu rozsiahlejší priemysel a vhodných vodných zdrojov je tu neúrekom. Naopak, Škótsko musí elektrickou energiou kŕmiť početné priemyselné závody, veľkomestá. Jednoducho, po všetkých stránkach musí škótska energetika zásobovať úplne odlišnú spoločnosť…
Napriek tomu si Škótsko dalo veľmi ťažký záväzok. Do roku 2020 chcú vyrábať všetku elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov a aspoň takto odstrániť svoj podiel na trápení našej planéty.
Momentálne sú Škóti na polceste k svojmu cieľu. Z obnoviteľných zdrojov vyrábajú 57,7% energie. Vďačia za to najmä veternej a slnečnej energii, ktoré dokážu veľmi efektívne využiť. Škótsko je z celého Spojeného kráľovstva „najzelenšie“, no obnoviteľné zdroje sú súčasťou politiky ako Írska, tak aj Anglicka a Walesu.
Predpokladá sa, že do roku 2020 bude štvrtina z celosvetovej spotreby elektrickej energie pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Dnes sú na čele krajiny ako Kostarika, Nórsko, Island, či Dánsko. Rovnako, ako Škóti, sa do popredných priečok snažia dostať aj Švédi.
Čo myslíte, kedy tento trend dorazí aj na Slovensko či do Českej republiky?
Nahlásiť chybu v článku