Ilustračná foto: Pixabay

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Ako na teple ušetriť čo najviac?

Ceny energií pôjdu v najbližšom období rapídne hore a mnohí majitelia nehnuteľností najmä v bytových domoch už teraz premýšľajú nad tým, ako môžu ušetriť. Samozrejme, otázka šetrenia energiami, a tým pádom aj rodinného rozpočtu, tu bola odjakživa. Ako je to ale so snáď odvekým tvrdením, že nechať pustené kúrenie aspoň na minimum, je pre vašu peňaženku výhodnejšie, ako zapínať ho len vtedy, keď potrebujeme vykúriť domácnosť? Odborníci ponúkli jednoznačnú a definitívnu odpoveď.

Článok pokračuje pod videom ↓

S príchodom chladnejších jesenných dní sa (nielen) v panelákoch začína hlavná vykurovacia sezóna. Ekonomika však pre majiteľov nehnuteľností nemá príliš dobré správy – za energie si totiž priplatíme. Ako teda ušetriť?

Ktorá alternatíva je lacnejšia?

Riešenie jednej dlhoročnej debaty si nedávno v blogovom príspevku všimol portál LAD Bible. Ľudia sa už totiž dlhé roky nevedia zhodnúť na tom, ako správne vykurovať svoje príbytky tak, aby to bolo účinné a najmä nie príliš finančne náročné.

Ilustračná foto: Unsplash (Julian Hochgesang)

Tím zo spoločnosti MoneySavingExpert (MSE) sa rozhodol na odveký problém s kúrením pozrieť zblízka. Už dlhé roky totiž v spoločnosti panujú dve presvedčenia. Jedna skupina ľudí tvrdí, že výhodnejšie pre náš rodinný rozpočet je zapínať počas chladných mesiacov kúrenie len vtedy, keď to potrebujeme. Tá druhá zase tvrdí, že lacnejšie je nechať kúrenie zapnuté neustále na nižšom stupni a v prípade potreby len regulovať teplotu. Ako to teda je?

Ako experti z MSE zistili, práve druhé tvrdenie je skôr mýtus, aj keď priznali, že aj na ňom môže byť kúsok pravdy. Dôležité je si uvedomiť, aké množstvo energie váš byt či dom na vykúrenie potrebuje.

„Podľa odborníkov z Energy Saving Trust (EST) je predstava, že je lacnejšie nechať kúrenie zapnuté po celý deň na nízkom stupni, mýtus,“ napísali podľa LAD Bible MSE v príspevku. Ako ďalej dodali, je jasné, že mať kúrenie zapnuté len vtedy, keď ho potrebujeme, je z dlhodobého hľadiska najlepším spôsobom, ako ušetriť energiu, a teda aj peniaze.

Ilustračná foto: Pixabay

Vplýva na to viacero faktorov

Kľúčovou vecou, ktorú treba v tomto prípade pochopiť, je fakt, že celá táto problematika je o tom, koľko energie celkovo je potrebnej na vykurovanie celej domácnosti. Je totiž známym faktom, že nech je nehnuteľnosť akokoľvek dobre zaizolovaná, teplo z nej uniká a stále unikať bude.

Odborníci z EST teda tvrdia, že ak necháte kúrenie zapnuté počas celého dňa, bude vám teplo z domova unikať po celý deň. Keď ho ale zapnete len vtedy, kedy ho aj budete potrebovať, predídete tým zbytočným stratám. Samozrejme, aj toto má druhý uhol pohľadu.

Ak radiátory vypínate v čase, keď nie ste doma, ich následné zapnutie môže spôsobiť, že váš domov vykúrite pomalšie, ako keby ste mali kúrenie zapnuté celý čas už na určitom stupni. V tomto prípade ale záleží aj od kvality radiátorov a vykurovacieho systému, ktoré máte v domovoch nainštalované.

Odpoveď expertov z MSE je ale jednoznačná. Je len na vás, či chcete mať doma teplo konštantne a v prípade potreby miestnosti vykúrite rýchlejšie, alebo budete kúrenie zapínať len v čase, keď to naozaj potrebujete a tým pádom ušetríte nemalé množstvo peňazí.

Uložiť článok

Najnovšie články