Foto: TASR - Vladimír Miček

Niektoré vyhlášky hlavného hygienika sa oddnes menia.

Epidemiologická situácia sa na Slovensku zhoršuje. Ako vidíme v platnom a schválenom COVID automate, každým týždňom sa zvyšuje podiel horších okresov, pribudli červené ale aj bordové.

Článok pokračuje pod videom ↓

V nemocniciach je hospitalizovaných už takmer 800 pacientov, ide najmä o nezaočkovaných ľudí, prípadne očkovaných s vážnymi pridruženými ochoreniami. Aj z tohto dôvodu sa hlavný hygienik rozhodol zmeniť a sprísniť niektoré vyhlášky.

Rušia sa nákupné hodiny pre seniorov

Hodiny vyhradené pre seniorov a osoby ZŤP sú zrušené. Doteraz mali „seniorské hodiny“ vyčleniť prevádzky v bordových a čiernych okresoch v režime „základ“. Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, upravujúca činnosť prevádzok, je účinná od pondelka.

„K zrušeniu seniorských hodín pristúpilo konzílium odborníkov spolu s ÚVZ SR z pragmatických dôvodov. Jeden z nich bol, že seniori ich využívali málo, toto opatrenie tak v konečnom dôsledku prevádzky neprimerane zaťažovalo a bolo to neefektívne. Zdôrazňujeme však, že naďalej platí povinnosť prevádzok dodržiavať súbor mnohých protiepidemických opatrení na zníženie šírenia nákazy, ktoré im vyplývajú z platných vyhlášok,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Ilustračná fotografia, TASR

Pri vstupe do prevádzky je povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov len účastníkom v zvolenom režime (základ, OTP, kompletne zaočkovaní).

Režim však nemusia vyznačovať napríklad potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, kúpele poskytujúce procedúry na základe návrhu lekára, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, knižnice, čerpacie stanice, opravovne a servis elektroniky strojov či služby STK a emisnej kontroly.

Za kompletne zaočkované osoby sa pre potreby vyhlášky považujú deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku. Lehota bola podľa ÚVZ SR stanovená tak, aby sa osoba vo veku 12 rokov stihla zaočkovať a po očkovaní jej uplynul potrebný čas, pri ktorom je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok.

Polícia uplatní tvrdé opatrenia voči tým, ktorí atakujú zdravotníkov

Policajný zbor bude od nedele uplatňovať tvrdé opatrenia voči tým, ktorí sa dopúšťajú atakov na zdravotníkov. Policajti majú vytypovaných ľudí, ktorí sa útokov dopúšťajú opakovane a javia sa ako organizovaná skupina. Na tlačovej konferencii v Čadci to v nedeľu povedal poverený prezident Policajného zboru Štefan Hamran. Avizoval, že k problematike vznikne pracovná skupina. Hamran chce diskutovať aj s ministerstvom spravodlivosti a hľadať možné prieniky v oblasti trestnoprávnej ochrany zdravotníckeho personálu.

Foto: TASR – Miroslava Mlynárová

„Úzka skupina ľudí si demokraciu vysvetľuje ako bezbrehú. Snažia sa uplatňovať všetky svoje oprávnenia, ale ako keby pozabudli na povinnosti, ktoré v demokracii platia pre každého,“ povedal Hamran. Avizoval tiež pravdepodobné zvyšovanie pokút a zavádzanie nových skutkových podstát v tejto súvislosti.

V regiónoch, kde dochádza k útokom na zdravotníkov, polícia posilní hliadky. Hamran nevylúčil ani vyslanie špecializovaných síl, ak to bude potrebné. Úrad kriminálnej polície bude podľa jeho slov zo situačného centra bezpečnostnej rady na úrade vlády dostávať na týždennej báze informácie o hoaxoch a dezinformáciách, týkajúcich sa COVID-19.

V Žilinskom kraji polícia ako v prvom zvýši hliadkovú činnosť a bude intenzívne vystupovať na ochranu stálych i mobilných očkovacích centier. „Rovnako sa budeme snažiť riešiť incidenty, ku ktorým dochádza na urgentných príjmoch,“ dodal poverený prezident Policajného zboru. V zmysle platného uznesenia osloví aj Ozbrojené sily SR a Zväz justičnej a väzenskej stráže, aby im uvoľnili ľudí a posilnili ochranu zdravotníckeho personálu.

Kombinovanie rôznych režimov nie je možné

Z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie na Slovensku je zakázané kombinovanie rôznych režimov pre jedno hromadné podujatie. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upravujúcej organizáciu hromadných podujatí, ktorá je účinná od pondelka.

Pri vstupe na hromadné podujatie je tak povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov podujatia len účastníkom v zvolenom režime (základ, OTP, kompletne zaočkovaní).

O klientov v ZSS sa môžu starať aj zamestnanci s pozitívnym testom

Pracovníci zariadení sociálnych služieb (ZSS) sa môžu v nevyhnutných prípadoch starať o klientov aj po pozitívnom teste na ochorenie COVID-19. Nesmú však mať príznaky ochorenia. Umožnila to vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upravujúca izoláciu pozitívnej osoby a karanténu kontaktov, ktorá je účinná od pondelka.

Foto: TASR – Jana Ďurašková

„Obdobne ako v prípade zdravotníckych pracovníkov, aj u pracovníkov zariadení sociálnych služieb v prípadoch, ak je potrebné zabezpečiť neodkladnú starostlivosť o klienta v zariadení sociálnych služieb a nie je možné zabezpečiť iného pracovníka ZSS ani z okolitých zariadení sociálnych služieb, bude možné, aby pracovník v ZSS, ak je pozitívny a nemá klinické príznaky, poskytoval zdravotnú starostlivosť osobám pozitívnym na ochorenie,“ ozrejmila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Podmienkou je, aby takýto pracovník dodržiaval prísne hygienické štandardy, mal nasadený FFP3 respirátor bez výdychového ventilu, respektíve prekrytý chirurgickým rúškom, používal ochranné okuliare alebo štít a tiež nepremokavý ochranný plášť s dlhým rukávom alebo jednorazový ochranný oblek.

Vyhláška tiež po novom medzi osoby v osobitnom režime zaradila aj zamestnancov Sociálnej poisťovne a jej pobočiek, pohrebných služieb, patria tam pracovníci určení poskytovateľom letových prevádzkových služieb, pracovníci určení prevádzkovateľom medzinárodného letiska a ďalšie osoby, o ktorých tak rozhodne regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo vecne príslušný orgán verejného zdravotníctva. Takéto osoby môžu za dodržania podmienok napríklad naďalej chodiť do práce, pokiaľ sú pozitívne testované, ale nemajú klinické príznaky ochorenia COVID-19.

Uložiť článok

Najnovšie články