Foto: SITA

Víťazný oblúk ostane v takejto podobe 16 dní.

Obyvateľom aj turistom v Paríži sa už pár dní naskytá netradičný pohľad. Známy Víťazný oblúk je totiž zabalený do striebornej tkaniny a previazaný červeným lanom. Celý tento projekt je realizovaný aj na počesť umeleckej dvojice Christa a Jeanne-Claude. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Víťazný oblúk, alebo teda po francúzsky L’Arc de Triomphe, je na 16 dní celý zahalený v rámci dočasnej formy umenia, ktorého autormi je známe umelecké duo Christo a Jeanne-Claude. Dvojica sa stretla ešte v roku 1958 a aj kvôli komplikovanej ceste sa napokon stali rodičmi syna Cyrila. Jeanne-Claude sa narodila v Maroku, zatiaľ čo celým menom Christo Vladimirov Javacheff pochádzal z Bulharska. Jeanne-Claude, žiaľ, umrela už v roku 2009 na mozgovú aneuryzmu a svoje telo odkázala na medicínske účely.

Christo však pokračoval vo svojej umeleckej tvorbe aj naďalej, pričom jeho cieľom bolo pracovať na spojení jeho vízií a parížskej architektúry. Prvotné plány o zveľadení Víťazného oblúka sa v jeho zápisoch našli ešte v roku 1962. Aj keď Christo tento projekt plánoval dlhodobo, v máji 2020 veku 84 rokov 2020 umrel. Umelecké nadácie v Paríži si však nechceli pripustiť ukončenie tejto vízie a projekt tak dotiahli do úspešného konca.

Tisíce metrov tkaniny a lana

Projekt „zabalenia“ bol vytvorený takmer 60 rokov po Christovom nápade, pričom je celý financovaný z jeho vlastných zdrojov, respektíve z predaja jeho diel. Ako je uvedené na oficiálnom webe projektu, celé zahalenie podporuje najmä národná inštitúcia histórie a monumentov, ktorá je potešená z realizácie tohto umeleckého diela. V správe sa dodáva, že zabalený Víťazný oblúk symbolizuje hlavne oddanosť Christa a Jeanne-Claude k ich umeleckej práci.

Foto: SITA

Na pokrytie celej významnej pamiatky sa použil polypropylén, ktorý patrí medzi najbežnejšie plasty, používa sa v mnohých odvetviach potravinárskeho a textilného priemyslu a v laboratórnych vybaveniach. Je odolný voči olejom, organickým rozpúšťadlám a alkoholom. Polypropylén vyniká veľmi dobrou chemickou a mechanickou odolnosťou. Polypropylén je často používaný na výrobu lán a povrazov kvôli svojej nízkej hustote hmotnosti – laná sú potom dostatočne ľahké, takže môžu plávať na hladine.

V procese zabaľovania sa podľa dazeen.com použilo 25-tisíc metrov štvorcových polypropylénu v striebristej farbe. Okrem toho je to „previazané“ červeným lanom, ktorého sa minulo až 7-tisíc metrov. Táto umelecká inštalácia potrvá v Paríži do 3.októbra.

Uložiť článok

Najnovšie články