Automobily sa stali už neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Sú rýchle, pohodlné, ľahko sa ovládajú, a takisto sú aj relatívne bezpečné. Tieto tvrdenia však platia najmä pre dnešné autá, v minulosti to bolo trochu iné. Keď pred 108 rokmi uzrelo svetlo sveta prvé auto vyrobené montážnou výrobou – Ford Model T, táto udalosť sa hlboko zapísala do dejín automobilizmu, ako aj celého sveta a spôsobila celosvetovú automobilovú revolúciu.
Model T bol na svoju dobu skutočne prelomový, no jeho obsluha nebola zďaleka taká pohodlná ako je u bežných áut dnes. V kabíne bolo málo miesta a plátená strecha neposkytovala dostatočnú ochranu. O bezpečnostných pásoch sa v tej dobe mohlo iba snívať.
Čo si myslíte že je na obrázku? Možno vás napadol otvárač na konzervy. Správna odpoveď je kľúč od zapaľovania. Avšak aby ste Ford Model T naštartovali, potrebovali ste toho viac ako len tento „otvárač“.
Ak ste chceli naštartovať, museli ste rýchlo otočiť touto kľukou aby motor naskočil. Táto činnosť vyžadovala veľkú dávku opatrnosti a najmä sily. Ak ste to urobili nešikovne, kľuka dokázala dokonca zlomiť ruku.
Je pomerne prekvapivé, že Model T mal práve takýto mechanický štartér. Ostatné spoločnosti, ako napr. Cadillac, už v tej dobe používal pohodlnejší elektronický štartér. A mnohí majitelia Modelu T si ho tam potom aj dodatočne pridávali.
Ford vyrobil týchto áut v rokoch 1908 až 1927 vyše 15 miliónov kusov. Motor mal objem 2,9 l, výkon 15 KW a dosahoval maximálnu rýchlosť 72 km/h.
Model T je v Amerike stále veľmi populárny, najmä automobiloví nadšenci kupujú staré nepojazdné vraky a od základov ich prerábajú na tzv. Hot rody.
Ktovie, čo by si pomyslel sám Henry Ford, keby videl, že jeho pôvodné auto stále žije, aj keď v úplne novom kabáte. Podľa nás by bol nadšený.
Nahlásiť chybu v článku