Čína, obrovská svetová veľmoc, ktorá ukrýva mnoho tajomstiev. Občas však niektoré vylezú na povrch a celý svet tak ostáva šokovaný. Inak to nie je ani pri obrovskom škandáli s chovom tigrov džungľových v zajatí. Čo s nimi v skutočnosti robia a prečo ich chovajú v takom množstve? Pravda je nechutná a desivá.
Hovorí sa, že lev je kráľ džungle. Ten ale žije skôr na savanách. Kráľom džungle je jednoznačne tiger a myslím, že budete súhlasiť, že do klietky rozhodne nepatrí. Táto ohrozená šelma síce nie je na prvých priečkach v zozname takmer vyhynutých druhov zvierat, no počet tigrov vo voľnej prírode neustále klesá a raz sa celkom určite dostane aj do kritických čísel. Aj preto je táto správa taká smutná…
Po celej Číne by ste našli desiatky, ba až stovky rôznych tigrích fariem. Nerobte si ilúzie… Tieto zvieratá prírodu nikdy ani neuvidia. Celý život prežijú v zajatí a z toho, čo ich čaká, potom behá mráz po chrbte. Majitelia týchto fariem ich pravú podstatu skrývajú za rôzne činnosti. Cvičenie tigrov, chov, tigrie zoo a rôzne ďalšie výhovorky, ktoré zastierajú pravdu.
Tento chov tigrov je totiž akýmsi poľnohospodárskym odvetvím. Keď zviera umrie, je každý kúsok z neho spracovaný. Koža, zuby, srsť, kosti, mäso… Tradičným výrobkom je akési tigrie víno, do ktorého sa pridáva extrakt z tigrích kostí. Podľa tradičnej čínskej medicíny je toto víno priam zázračné. Pomáha pri reume, bolestiach a iných zdravotných ťažkostiach. Navyše je považované za veľký lahôdku.
Napriek tomu, že v roku 1993 prijala Čína zákon o zákaze lovenia tigrov, pytliactve a predávaní „tigrích surovín“ na čiernom trhu odhaduje sa, že v zajatí dnes na tigrích farmách žije asi 6000 zvierat. O legálnom chove totiž zákon nič nehovorí… Tieto zvieratá sú neraz podvýživené, týrané, žijú v maličkých klietkach a v mladosti im mnohokrát vytrhajú zuby, aby viac neboli nebezpečné.
V súčasnosti žije v Číne a USA v zajatí viac tigrov ako na celej planéte vo voľnej prírode. Tieto jedince nie sú schopné návratu do prírody a reprodukcie, pretože tak nie sú od mala vychovávané. Slúžia ako zábava, alebo „surovina“ pre človeka.
Môžeme len dúfať, že sa v budúcnosti podarí tieto praktiky úplne zakázať a človek si uvedomí, že kto je skutočným pánom džungle…
Nahlásiť chybu v článku