Už roky sa diskutuje o tom, že jedného dňa umelá inteligencia ovládne svet. Zdá sa, že tieto predikcie sa pomaly, ale isto napĺňajú. Zaznamenaný bol prvý prípad v dejinách, kedy dron sám od seba takpovediac poľoval na ľudí.
Drony zaútočili na ľudí
Autonómny dron prvýkrát v dejinách napadol ľudí bez toho, aby mu to bolo človekom prikázané, píše správa vydaná Organizáciou spojených národov. Ako informuje portál IFLScience, ide zároveň o prvý prípad, kedy umelá inteligencia samovoľne zaútočila na človeka. Útok sa odohral v Líbyi ešte v marci v roku 2020 a zatiaľ nie je jasné, či drony počas útoku aj niekoho zabili.
Podľa Bezpečnostnej rady OSN líbyjský premiér Fayez al-Sarraj nariadil vykonanie operácie s názvom Operation PEACE STORM. V rámci nej boli využívané aj bezpilotné bojové lietadlá. Drony sa ako zbraň využívajú už roky. Rozdiel však spočíva v tom, že tentoraz dronom nikto neprikázal, aby na ľudí zaútočili.
Podľa správ logistické konvoje práve ustupovali, keď ich začali prenasledovať bezpilotné bojové lietadlá alebo letálne autonómne zbrane, vrátane dronov STM Kargu-2. Tie čoskoro zahájili aj útok. Smrtiace autonómne zbraňové systémy boli naprogramované tak, aby útočili na cieľ aj bez dátového prepojenia s operátorom.
Aj umelá inteligencia robí chyby
Kargu sú útočné drony s rotujúcimi krídlami, ktoré sa využívajú najmä počas asymetrických konfliktov alebo v rámci protiteroristických zásahov, píše portál STM. Drony môžu byť využívané pri útoku na pohyblivé, ale aj statické ciele. Vo svojej platforme totiž majú zabudovaný systém, ktorý dokáže spracúvať obrazy v reálnom čase, ako aj algoritmy strojového učenia. V priloženom videu si môžete pozrieť, ako dron zameriava figuríny v poli a následne ich odpáli. Aj to je dôkazom toho, že drony dokážu efektívne zlikvidovať aj ľudský terč.
Čo sa týka útoku dronov, jednotky neboli vycvičené tak, aby vedeli, ako sa v takomto prípade brániť. Napriek tomu, že boli jednotky na ústupe, drony im boli nepretržite v pätách. V správe o útoku nie sú spomenuté informácie o tom, koľko bolo ranených, prípadne mŕtvych osôb. Isté však je, že drony a bezpilotné zbrane napáchali nemalé škody. Bez ohľadu na to, či počas útoku došlo k poraneniam, útok dronov vyvolal vlnu nespokojnosti a to najmä v radoch tých, ktorým sa nepozdáva myšlienka, že sa roboty premieňajú na vraždiace stroje.
Organizácia Human Rights Watch tvrdí, že takéto roboty nie sú schopné brať ohľad na základné ľudské práva, ako je právo na život a na dôstojnosť. Volá preto po zákaze ďalšieho vývoja a produkcie autonómnych zbraní. Členovia organizácie pripomínajú, že aj umelá inteligencia robí chyby. Ukážkou sú autonómne autá Tesla, ktoré havarovali a zapríčinili aj úmrtia.
Nahlásiť chybu v článku