Kým niektorí pacienti ochorenie prekonajú bez závažnejších následkov, iní s nepríjemnými symptómami bojujú aj niekoľko mesiacov po tom, čo boli oficiálne prehlásení za vyliečených. Ako ukazuje najnovšia štúdia, až 1 z 3 pacientov môže 6 mesiacov po prekonaní koronavírusu trpieť neurologickými alebo psychiatrickými ťažkosťami.
Pacientom hrozí krvácanie do mozgu či psychiatrické ťažkosti
Ako nedávno informovala štúdia publikovaná v časopise The Lancet Psychiatry, pacientom, ktorí prekonali koronavírus, hrozí omnoho vyššie riziko, že sa u nich vyvinú neurologické alebo psychiatrické ťažkosti, ako pacientom s inými respiračnými ochoreniami. Do výskumu sa zapojilo viac ako 230 000 ľudí, ktorí v posledných mesiacoch prekonali koronavírus. Ukázalo sa, že až u 34 % z nich sa 6 mesiacov po prekonaní ochorenia objavili neurologické alebo psychiatrické ťažkosti, píše portál Science Alert.
Najčastejšie sa u pacientov objavovala úzkosť (v 17 % prípadov) a poruchy nálady (14 % prípadov). Ako informuje portál BBC, objaviť sa môžu aj depresie či psychózy. Pre 13 % pacientov to bol prvý prípad, kedy u nich boli diagnostikované psychiatrické ťažkosti. U 0,6 % prípadov sa objavilo krvácanie do mozgu, 2,1 % pacientov utrpelo mŕtvicu, a u 0,7 % pacientov sa objavila demencia. U niektorých pacientov lekári zaznamenali Parkinsonovu chorobu a Guillain-Barré syndróm. Aj keď je riziko vzniku neurologických porúch o niečo nižšie, ohrození sú najmä pacienti s vážnym priebehom ochorenia.
Dlhodobé následky ochorenia sú veľkou neznámou
Výsledky pacientov, ktorí prekonali koronavírus odborníci porovnávali s výsledkami pacientov, ktorí sa vyliečili z chrípky či z iného respiračného ochorenia. U pacientov, ktorí prekonali koronavírus bolo riziko vzniku spomínaných ochorení až o 44 % vyššie v porovnaní s pacientmi, ktorí sa vyliečili z chrípky. Riziko je o 16 % vyššie v porovnaní s inými respiračnými ochoreniami.
Paul Harrison, jeden z odborníkov, ktorý stál na čele výskumu, hovorí, že u jednotlivcov je riziko vzniku neurologických či psychiatrických ťažkostí pomerne nízke. Z globálneho hľadiska sú však tieto zistenia mimoriadne dôležité. Mnohé z ťažkostí totiž môžu mať chronický charakter. Je preto dôležité, aby sa zdravotníctvo na nápor vopred pripravilo.
Výsledky výskumov jasne ukazujú, že aj keď pandémia koronavírusu pominie, čaká nás ďalší boj a nebude ľahký. Ochorenie zásadným spôsobom vplýva aj na mozog a na psychiku človeka. Navyše, napriek výskumom ani odborníci nevedia, čo sa môže s pacientom diať rok či niekoľko rokov po prekonaní koronavírusu, a to nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke.
Nahlásiť chybu v článku