Foto: pexels

Kanadskí lekári nevedia, čo si počať s bizarným ochorením mozgu.

Lekári netušia, čomu čelia. Nazdávajú sa, že majú dočinenia s doteraz neznámym ochorením mozgu. Do nemocnice prijali v priebehu posledných rokov už niekoľko desiatok ľudí s halucináciami, poruchou pamäti a ďalšími nezvyčajnými príznakmi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Halucinácie, slintanie a strata pamäti

Ako informuje portál The Guardian, kanadskí lekári si myslia, že čelia doteraz neznámemu ochoreniu mozgu. U pacientov spôsobuje poruchy pamäte, halucinácie či atrofiu svalov. Politici v provincii New Brunswick žiadajú odpovede, lekári však zatiaľ žiadne nemajú. Verejnosť vyzývajú, aby nepodliehala panike.

Už viac ako rok sledujú lekári zhluk prípadov, zatiaľ sa ich podarilo zaregistrovať 43. Obyvatelia provincie sa o ochorení dozvedeli náhodne po tom, čo na verejnosť unikla informácia z miestnej zdravotnej agentúry, v rámci ktorej odborníci obvodných lekárov vyzývajú, aby sledovali príznaky podobné Creutzfeldt- Jakobovej chorobe (CJD). CJD je ojedinelé, no fatálne neurologické ochorenie spôsobené deformáciou proteínov, tzv. priónov.

Foto: pexels

Lekári spolupracujú s viacerými expertmi z oboru, zatiaľ sa však nepodarilo identifikovať príčinu zvláštneho zhluku symptómov. Okrem halucinácií a straty pamäti trápia pacientov problémy s videním či nepríjemné svalové zášklby. Aj keď sa kvôli podobnosti príznakov lekári spočiatku nazdávali, že ide o CJD, toto podozrenie sa podarilo vyvrátiť. Zatiaľ sa nepodarilo nájsť dôkaz o tom, že by bolo ochorenie zapríčinené deformáciou priónov.

Čelia lekári neznámemu neurologickému ochoreniu?

Podľa odborníkov existujú dve možnosti. Buď čelia doteraz neznámemu neurologickému ochoreniu, alebo ide o sériu navzájom nesúvisiacich problémov, ktoré sú známe a lekári ich dokážu vyliečiť. Zatiaľ sa však medzi jednotlivými príznakmi prepojenie nájsť nepodarilo. Niektorí pacienti sa spočiatku sťažovali na nevysvetliteľnú bolesť, kŕče a zmeny v správaní. Každý z týchto príznakov je možné prisúdiť napríklad silnej úzkosti či depresii.

Foto: pexels

Po 18 až 36 mesiacoch sa však začal objavovať úpadok kognitívnych schopností, svalová atrofia, drkotanie zubami a slintanie. Mnoho pacientov sa zas sťažuje na desivé halucinácie. Halucinujú napríklad hmyz, ktorý im lezie po pokožke. Pri každom novom prípade robia vedci hĺbkovú analýzu, v rámci ktorej zisťujú anamnézu pacienta, robia detailné vyšetrenia mozgu a miechy, toxikologické vyšetrenia a ďalšie testy. Snažia sa vylúčiť známe ochorenia, ako je napríklad demencia, autoimunitné ochorenia, neurodegeneratívne ochorenia či infekcie.

Každým rokom sa objavuje čoraz viac prípadov

Problém predstavuje aj fakt, že prípadov každým rokom pribúda čoraz viac. Kým v roku 2015 bol známy len jediný prípad, v roku 2019 ich už bolo 11 a v roku 2020 lekári zaznamenali 24 prípadov. Na následky ochorenia zatiaľ zomrelo 5 pacientov. Podobný prípad, kedy sa znenazdajky objavil zhluk pacientov s bizarnými neurologickými problémami, lekári nevideli už 20 rokov.

Aj keď je pacientov zatiaľ pomerne málo, môže to byť preto, lebo ochorenie sa vyskytuje v komunite, v ktorej žije menej ako 800 000 ľudí. Presnú lokáciu prípadov úrady odmietli zverejniť. V súčasnosti odborníci skúmajú aj prostredie, v ktorom pacienti žijú a snažia sa ako pôvodcu ochorenia vylúčiť rastliny, zdroje vody a hmyz.

Uložiť článok

Najnovšie články