Dnes ráno zasiahla najmä Českú republiku smutná správa. Najbohatší Čech Petr Kellner zomrel pri páde vrtuľníka na Aljaške. Na palube stroja zomrelo 5 ľudí, jednu osobu vo vážnom, no stabilizovanom stave hospitalizovali v nemocnici v aljašskom meste Anchorage. Nehoda, pri ktorej zomrel aj 56-ročný Kellner sa udiala ešte v sobotu.
Založil jednu z najväčších investičných skupín
Kellner sa narodil v Českej Lípe, no detstvo prežil v Liberci. Na strednej škole študoval ekonómiu a v jej štúdiu pokračoval aj na vysokej škole v Prahe, ktorú ukončil v roku 1986, uvádzal portál iDnes v článku, keď Kellner oslavoval 50 rokov.
Spočiatku pracoval ako referent v podniku zahraničného obchodu Strojimport Praha, neskôr ako asistent produkcie vo Filmových štúdiách Barrandov.
Po revolúcii vstúpil do sveta veľkých peňazí. Spolu s dvomi spoločníkmi založil První privatizační fond (PPF). Na začiatok získal peniaze od sklárskeho holdingu Sklo Union, ktoré boli všetky splatené, potom PPF v kupónovej privatizácii získal akcie viac ako 200 firiem v hodnote viac ako 5 miliárd vtedajších korún.
Peniaze na začiatok tak boli zabezpečené. Jedným z veľkých Kellnerových úspechov bola privatizácia a transformácia Českej pojišťovny, ktorá sa neskôr stala súčasťou PPF ako aj talianskeho Generali.
Pri tomto majetku a privatizácii z 90. rokov vznikli aj rôzne pochybnosti. Portál iDnes v roku 2003 písal, že podľa Komisie pre cenné papiere boli poškodení podielnici fondov PPF, ktorým mala byť spôsobená škoda desiatok miliónov korún. PPF to ale odmieta. Rozruch vyvolali aj správy o tajnom sponzorovi v podobe ruských fondov. Pochybnosti boli aj pri privatizácii, pri ktorej sa mali získať materiály z ministerstva financií. Tieto správy sú však nepodložené.
Majetok siahajúci do nebies
Od získania Českej pojišťovni sa PPF začalo mimoriadne dariť. Spoločnosť získala do svojho portfólia banku a tiež založila splátkovú spoločnosť Home Credit, ktorej sa darí aj v zahraničí.
Neskôr Kellner získal televíziu Nova, ktorá mala finančné problémy. Do skupiny PPF (ktorej 99 % vlastnil práve Kellner) sa minulý rok dostala aj TV Markíza tak, že kúpil za vyše dve miliardy dolárov väčšinový podiel v CME (Central European Media Enterprises) od americkej spoločnosti AT&T. Kellner tak do rúk získal nielen televíziu Markíza, Nova a ich stanice, ale aj médiá v Bulharsku, Rumunsku a v Slovinsku, písal Startitup v roku 2020.
Okrem toho, Kellner vlastnil aj viac ako 80 % podielu v českom O2, ďalej úspešný internetový obchod Mall či porovnávač cien Heureka.
Kellner sa so svojou spoločnosťou PPF stal jedným z najväčších investorov v Európe, ale tiež v Rusku, Ázii či v USA. Pôsobil okrem finančného a bankového sektora aj v biotechnológiách, nehnuteľnostiach či v poľnohospodárstve. Koncom minulého roku zamestnával prostredníctvom svojich investícií 158-tisíc ľudí.
Majetok najbohatšieho Čecha si len ťažko dokáže bežný človek predstaviť. V roku 2006 to bolo podľa Forbes na úrovni 3 miliárd dolárov, o rok neskôr to už bol dvojnásobok. Momentálne Forbes uvádza majetok vo výške 14,9 miliardy dolárov, čo Kellnera radí na 68. priečku rebríčka najbohatších ľudí sveta. Z ním sa v rebríčku nachádzal napríklad mediálny magnát Rupert Murdoch.
Takýto obrovský majetok mal napríklad v roku 2010 v súčasnosti najbohatší muž Jeff Bezos.
Užívanie peňazí, ale aj pomoc druhým
U mnohých rozprávkovo bohatých ľudí je prirodzené, že svoj majetok sa nesnažia iba zveľaďovať, ale chcú ním aj pomôcť spoločnosti. Rovnako rozmýšľal aj Petr Kellner a v roku 2002 najskôr založil nadáciu Educa, ktorá sa neskôr stala súčasťou nadácie The Kellner Family Foundation.
Educa, ako aj The Kellner Family Foundation, sa zameriavajú najmä na zvyšovanie kvality vzdelávania, podpory sociálne znevýhodnených študentov, či poskytovanie grantov na štúdium.
Kellner tiež finančne podporoval kultúru, sponzoroval Divadlo Járy Cimmrmana alebo Letné shakespearovské slávnosti. Spoločnosť PPF Art tiež vlastní významnú zbierku umeleckých diel.
Svoj majetok si však vedel Kellner aj užiť. Na dopravu využíval vlastný Boeing 737 Business Jet a vlastnil tiež vilu vo Vranom nad Vltavou, ktorá sa dostala dokonca aj do učebníc architektúry. Samozrejme, Kellner vlastnil tiež viaceré vily v Česku, ale aj v Katalánsku či na Barbadose, alebo zrub v Alpách.
Jeho veľkou záľubou bolo cestovanie, rád chodil do hôr. Bol tiež fanúšik tzv. heli lyžovania, pri ktorom sú lyžiari vyvezení vrtuľníkom na miesta, kde nie sú vleky a potom ich môžu zlyžovať. Práve tento šport sa Kellnerovi stal v sobotu osudným a vrtuľník Airbus AS350B3, v ktorom sa nachádzal, sa zatiaľ z nezistených príčin zrútil v oblasti aljašského ľadovca Knik.
56-ročný Petr Kellner bol dvakrát ženatý, jeho druhou manželkou bola Renáta Kellnerová. Zanechal po sebe štyri deti, jednou z nich je aj úspešná česká parkúrová jazdkyňa Anna Kellnerová.
Nahlásiť chybu v článku