Takmer dve desaťročia nevideli denné svetlo a boli mučené kvôli žlči. Ešte aj dnes je totiž medvedia žlč v mnohých krajinách žiadaná. Ľudia veria, že má zázračné liečivé účinky. Zúbožené medvede sa však konečne podarilo zachrániť.
Medvede nevideli denné svetlo 17 rokov
Ako informuje portál Daily Mail, dva medvede sa podarilo zachrániť z nelegálnej vietnamskej „farmy“, kde boli chované kvôli žlči. V absolútnej tme, bez náznaku denného svetla, tu žili zatvorené v klietkach 17 rokov. Samica medveďa ušatého dostala meno Mo a samec sa volá Xuan. Utrpenie, aké prežili, by ste nepriali nikomu. Žili v úplnej tme a aj umelé svetlo videli len vtedy, keď museli podstúpiť krutú procedúru, počas ktorej im chovatelia odobrali žlč.
Xuan bol držaný v malej klietke v pivnici obchodu s odevom v meste Son La od roku 2004. V čase, keď ho tam zavreli, bol ešte len malým medvieďaťom. Ako dlho bola v klietke zatvorená Mo, sa zistiť nepodarilo. Organizácia na záchranu zvierat Four Paws však dala dokopy tím ľudí, vďaka ktorému sa medvede žijúce v otrasných podmienkach napokon podarilo zachrániť.
Záchrancovia boli zhrození, vraj to boli tie najhoršie podmienky, v akých kedy zviera videli. Klietky oboch medveďov boli celé prehrdzavené a špinavé. Okrem toho, v pivnici nebola žiadna ventilácia, medvede teda nemali prísun čerstvého vzduchu. Majitelia ich kŕmili len zvyškami zhnitej zeleniny a ovocia a vôbec sa zvieratám nevenovali.
Chýbajú im zuby, trpia mnohými ochoreniami
Po detailnejšom vyšetrení zvierat sa ukázalo, že oba medvede trpia ochorením žlčníka. Môže za to pravidelné poškodzovanie orgánu ihlami, ktorými im majitelia odoberali žlč. Xuan má okrem toho chorú pečeň, trpí nadváhou a stratil niekoľko zubov. Medvede držané v zajatí prichádzajú o zuby často. Je to následok toho, že v snahe uniknúť sa snažia prehrýzť cez mreže, ale aj nesprávnej výživy.
Oba medvede čaká veľmi dlhá a náročná cesta k zotaveniu. Po vyšetrení veterinárom však boli Xuan aj Mo odvezení na lepšie miesto do mesta Ninh Binh. V Ninh Binh im bude poskytnutá potrebná starostlivosť, rovnako ako iným medveďom, ktoré sem prišli po záchrane z ilegálnych žlčových fariem, alebo sa stali obeťami ilegálneho obchodovania so zvieratami. Okrem toho však miesto slúži aj na vzdelávanie.
Medvedia žlč je súčasťou ázijskej tradičnej medicíny od nepamäti. Zvyčajne sa však získava z tiel mŕtvych medveďov, ktorých ulovili poľovníci. Okolo roku 1980 však začali ľudia odoberať žlč živým medveďom. Tie boli neraz k poslušnosti prinútené za pomoci kovovej vesty, ktorá pripomína kazajku.
V Číne je medvedia žlč stále legálna
Utrpenie medveďov je neuveriteľné. Niektorí farmári odoberajú žlč pravidelným bodaním ihiel do žlčníka. Iní zavedú medveďom vývod a ďalší zas vytvoria otvor, fistulu, cez ktorú žlč vyteká. Každá z metód je pre medveďa mimoriadne bolestivá a ak je vykonaná nesprávne, hrozí mu infekcia a smrť.
Odoberanie žlče medveďom je vo Vietname zakázané od roku 1992, v Číne je však stále legálne. Dokonca sa odporúča ako liečba na koronavírus. Odhaduje sa, že v Číne žije v zajatí približne 10 000 medveďov a vo Vietname okolo 1 000. V súčasnosti sa už vyrába aj syntetická verzia žlče, mnoho ľudí však preferuje prírodnú.
Nahlásiť chybu v článku