Očkovanie vakcínou spoločnosti AstraZeneca pozastavilo v piatok aj Bulharsko, kde úrady preverujú smrť ženy s komorbiditami, ktorá bola tento týždeň zaočkovaná proti vírusovému ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.
K rovnakému kroku pristúpili v uplynulých dňoch aj iné európske krajiny vrátane Dánska, Islandu a Nórska. Bulharský premiér Bojko Borisov nariadil zastaviť očkovanie vakcínou od AstraZenecy, kým Európska agentúra pre lieky (EMA) „nevyvráti všetky pochybnosti o jej bezpečnosti.“
Borisov požaduje „písomné vyhlásenie s presným a jasne potvrdeným stanoviskom – či môžeme alebo nemôžeme vakcínu podávať,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom úradom vlády.
Pozastavenie očkovania je reakciou na úmrtie
Minister zdravotníctva Kostadin Angelov informoval, že dočasné pozastavenie očkovania je reakciou na úmrtie ženy z mesta Plovdiv. Angelov spresnil, že 57-ročná žena zomrela v piatok o 03.00 h. Vakcínu dostala vo štvrtok okolo obeda. Žena mala viacero zdravotných problémov vrátane srdcových chorôb a operácie bypassu.
Po samotnom očkovaní sa cítila dobre, ale neskôr sa u nej prejavil stav akútnej respiračnej nedostatočnosti. Aj keď úrady pri prvotnom prešetrovaní prípadu zastávajú skôr hypotézu, že žena zomrela na zlyhanie srdca a pitva nezistila nijaké súvislosti s očkovaním, vláda rozhodla o pozastavení očkovania vakcínou od AstraZenecy, a to minimálne do konečných výsledkov pitvy na budúci týždeň.
Bulharsko je v rámci EÚ na chvoste krajín pokiaľ ide o zaočkovanosť. Najmenej jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo iba 270.000 ľudí, čo predstavuje 3,9 percenta populácie.
Bulharsko si objednalo oveľa viac vakcín vyrobených spoločnosťou AstraZeneca ako vakcín od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna. V posledných týždňoch sa tam očkovalo najmä vakcínou od AstraZenecy. Stalo sa tak po tom, ako boli zrušené zoznamy prednostne očkovaných osôb a očkuje sa podľa záujmu ľudí.
Neexistujú dôkazy o spojitosti našej vakcíny s krvnými zrazeninami
Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca v piatok uviedla, že nenašla žiadnu spojitosť medzi svojou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 a zvýšeným rizikom výskytu krvných zrazenín. Informovala o tom agentúra AFP.
„Analýza našich údajov o bezpečnosti z viac ako desiatich miliónov záznamov nezistila nijaké dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie alebo hlbokej žilovej trombózy u žiadnej definovanej vekovej skupiny, pohlavia, šarže alebo konkrétnej krajiny,“ po podaní vakcíny uviedol hovorca spoločnosti AstraZeneca.
„V skutočnosti je zaznamenaný počet takýchto udalostí u očkovaných osôb podstatne nižší, ako v bežnej populácii,“ dodal.
Vo štvrtok oznámili preventívne pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca Dánsko, Nórsko, Island a v piatok aj Bulharsko. Urobili tak na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov a po jednom úmrtí v Dánsku a jednom v Bulharsku, ku ktorým došlo po podaní očkovacej látky od firmy AstraZeneca.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ako aj samotná EMA, však uviedli, že podľa dostupných údajov táto vakcína nezvyšuje riziko krvných zrazenín a odporučili ju ďalej používať.
„Doteraz dostupné informácie naznačujú, že miera výskytu tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyššia ako v bežnej populácii,“ napísala EMA v reakcii na otázku agentúry AFP.
Vakcína švédsko-britského výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára. Vo viacerých európskych krajinách bola pôvodne povolená iba pre osoby do 65 rokov, pretože spočiatku chýbali spoľahlivé údaje o jej účinnosti u starších ľudí. Neskôr ju regulačné úrady odporučili aj pre túto vekovú kategóriu.
EMA požiadala firmu AstraZeneca o doplnenie informácie o možných alergických reakciách
Alergické reakcie sú známym vedľajším účinkom u mnohých vakcín a hlásili ich aj u iných očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19.
Európska lieková agentúra (EMA) uviedla, že firma AstraZeneca by mala v prípade vakcíny proti ochoreniu COVID-19 aktualizovať informácie o vážnych alergických reakciách. EMA navrhla aktualizáciu na základe preskúmania 41 hlásených prípadov anafylaxie, ktoré sa zistili po podaní vakcíny približne 5 miliónom ľudí. Agentúra dospela k záveru, že „v niektorých týchto prípadoch bola pravdepodobná súvislosť s aplikáciou vakcíny.“
Alergické reakcie sú známym vedľajším účinkom u mnohých vakcín a hlásili ich a u iných očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19, vrátane vakcíny spoločností Pfizer a BioNTech. EMA schválila vakcínu firmy AstraZeneca pre všetkých dospelých ľudí v 27-člennej Európskej únii koncom januára.
Nahlásiť chybu v článku